Előszó
A Balaton - természeti kincsünk, nemzeti büszkeségünk. A tó történetének, állapotának, múltjának feltárásával, jelenével és jövőjével kapcsolatosan sokrétű vizsgálatokat, elemzéseket, kutatásokat...
Tovább
Előszó
A Balaton - természeti kincsünk, nemzeti büszkeségünk. A tó történetének, állapotának, múltjának feltárásával, jelenével és jövőjével kapcsolatosan sokrétű vizsgálatokat, elemzéseket, kutatásokat végeznek, szakmai és társadalmi szervezetek sora kiterjedt tevékenységet folytat.
A Balaton térségi szerepe, gazdasági, idegenforgalmi jelentősége szinte felbecsülhetetlen. Mindezek alapja, meghatározó tényezője a tavat alkotó őselem, a víz mindenkori mennyi s égi és minőségi állapota. Vizsgálata és kutatása évszázados múltra tekint vissza. Itt most csak a legutóbbi évtizedben a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Rt-ben (VITUKI) folytatott a tó hidrológiájával (vízháztartásával, vízminőségi állapotával, a feliszapolódással) kapcsolatos kutatómunkákra utalunk. Ezekre is alapozva meggyőződéssel állítható, hogy a tó jövője biztosított: a természeti folyamatok és az emberi tevékenység hatásai a műszaki, tudományos, gazdasági, szervezési erőfeszítések eredményeként egyensúlyba jutottak, a tó vízminősége, biológiai állapota stabilizálódott. A jövő feladata ennek a törékeny egyensúlyi állapotnak a megóvása és megőrzése. Ennek érdekében hatalmas, sokrétű és összehangolt munkát kell folytatni, amelyben van feladatuk a kutatóknak, az államigazgatásnak, az önkormányzatoknak és a társadalmi szervezeteknek egyaránt.
A Magyar Hidrológiai Társaság (MHT), mint a vízzel foglalkozó tudományokat felölelő szakmai-tudományos civil szervezet tevékenységét átszövi a Balatonnal való foglalkozás és törődés. Az MHT által szervezett előadóülések, rendezvények, szakmai konferenciák, megjelent kiadványok sorának tárgya a Balaton: a tó hidrológiája, vízkémiája, hidrobiológiája, a vízgazdálkodásával és környezetének védelmével kapcsolatos kérdések tárgyalása. Szakmai meggyőződésünk és kötelességünk, hogy a tóval kapcsolatos elemzések, vizsgálatok folytatását szorgalmazzuk, témáit orientáljuk, eredményeit a szakmai és a széles nyilvánosság előtt bemutassuk.
A Balaton szakirodalma óriási. Ha csak az elmúlt néhány évet nézzük, könyvek, folyóiratok, a legkülönfélébb kiadványok sokasága jelent meg a tóról. Ezek sorában is ki kell emelni Virág Árpád: „A Balaton múltja és jelene" című monográfiáját, amely 1998-ban az Országos Vízügyi Főigazgatóság támogatásával jelent meg és a elsősorban a tóval kapcsolatos kutatások és műszaki fejlesztések történetét és eredményeit foglalja össze.
Miben mond újat, a megjelent munkáknál, publikációknál többet ez a kiadvány, amelyet a Tisztelt Olvasó most a kezében tart? Egyrészt, összefoglalja az elmúlt száz év során a Balaton térség fejlesztéséért és a tó védelméért kifejtett lakossági összefogás eredményeit. Áttekinti a balatoni fürdőegyesületek történetét és jelenlegi tevékenységét, valamint a Balaton-parti településeken alakult és működő viziközmű társulatok tevékenységét és ezzel hiánypótló a tóval kapcsolatos tevékenységek dokumentálásában.
Vissza