Előszó
A politika Közép-Európában és itt a mi hazánkban is gyakran nem tisztelni és értékelni, hanem használni kívánta a történelmet. Szereptévesztésbe esett és historizált. Úgy gondolta, hogy a történelem olyan, mint egy jó szakácskönyv - csak fel kell ütni és a megfelelő receptet megtalálva máris orvosolni lehet a mindenkori jelen kérdéseit és gondjait. Bántóan fájó tévedés ez. A história nem erre való, a múlt, a közös múltunk, hagyományaink és kultúránk tisztelete nem ez. Valós és méltó megemlékezésre viszont szükség van, és szükség van a példaképekre.
2003-ban a haza bölcse, Deák Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévet tartott az ország. A Köztársaság kormányát a nemzeti múlt iránti tisztelet vezette, amikor meghirdette az emlékévet, amelyet állami, társadalmi és civil megemlékezések egész sora tett egésszé. Az emlékezés pedig életre hívta a Nemzeti Emlékezet Programot, amely évről évre felelevenítve egy szermélyt, egy eseményt, módot és lehetőséget ad a jelennek, hogy erősítse büszkeségét a múlttal kapcsolatban és hogy a jövőnek valóban érdemi dolgot mondjon még a jelenben.
Ebben az évben a 16. században élt költő, Balassi Bálint életének és tevékenységének felidézésével büszkén, határozottan és hitelesen adunk példát a felnövekvő nemzedéknek. Hiszen hazánk uniós csatlakozásának évében keresve sem találhatnánk jobb példát a reneszánsz költőnél, aki költészetében a vitézségről és szerelemről vallott nézeteine magyar szavakat adott. Költészetében és felfogásában egyesült a magyar hagyomány és az európaiság. Ez hozza őt a jelenben is emberközelivé, megmutatva az Európai Unióhoz hivatalosan csatlakozó magyarságnak azt, hogy nem csak alkalmazkodni kell, nem csak idomulni kell, hanem közép-európai gondolkodással eredeti fordulatokkal gazdagítani és alakítani annak sokszínűségét.
Balassi életműve jól példázza, hogy egy rendkívüli történelmi korszakban hogyan lehet megtalálni azokat az értékeket, amelyek a megmaradást, a túlélést biztosítják. Ezek az értékek nem csupán a helytállás "emberségéről példát, vitézségről formát" adó férfias értékei, hanem az anyanyelv ápolásának és a tudásnak az értékei is. Balassi értékrendszere az iszlám világától a keresztény kultúráig, az itáliai reneszánsz irodalom és humanizmus értékeitől a lengyel, szlovák, román, török énekekig terjedt. Humanista műveltséggel, magyar költészettel és dallamokkal terjesztette jó hírünket és nevünket a korabeli világban.
Vissza