1.060.361

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Nemzeti alaptanterv

NAT

Budapest
Kiadó: Művelődési és Közoktatási Minisztérium
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött papírkötés
Oldalszám: 262 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 20 cm
ISBN: 963-8153-68-7
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Nemzeti alaptanterv (NAT) a Magyar Köztársaságnak a közoktatásról szóló - az 1993. évi LXXIX. törvényben, valamint annak 1995. évi módosításában meghatározott - alapdokumentuma. A törvény 9. §-a... Tovább

Előszó

A Nemzeti alaptanterv (NAT) a Magyar Köztársaságnak a közoktatásról szóló - az 1993. évi LXXIX. törvényben, valamint annak 1995. évi módosításában meghatározott - alapdokumentuma. A törvény 9. §-a kimondja, hogy az iskolai oktatás első tíz évfolyamán folyó „nevelés és oktatás kötelező közös tartalmi követelményeit e törvény preambulumával, a 4. § (1)-(3) bekezdésében, a 10. § (l)-(3) bekezdésében és a 13. §-ban foglalt elvekkel és jogokkal összhangban a Nemzeti alaptanterv határozza meg". A NAT - építve az óvodai nevelés országos irányelveire - a magyarországi közoktatás tizenkét (tizenhárom) iskolai évfolyamán belül a tankötelezettség tíz évfolyamára állapítja meg a nevelő- és oktatómunka minden hazai iskola számára előírt közös követelményeit. Szakít a központi tantervi szabályozás azon formájával, amely részletesen meghatározta az iskolai pedagógiai tevékenység ideológiai, nevelési céljait, feladatát, tananyagát, tantárgyait, óraszámait, szoros kapcsolódását az iskolaszerkezethez, a különböző iskolatípusokhoz, -fokozatokhoz. Ehelyett alap a tantervek, a tantárgyi programok, a tankönyvek és más taneszközök, valamint az alapműveltségi vizsgakövetelmények kidolgozásához. A középiskolák tankötelezettséget követő felső évfolyamainak tartalmát elsősorban az érettségi vizsgakövetelmények szabályozzák.
A NAT követelményeit meghatározzák az Alkotmányban, a közoktatási törvény bevezetőjében, az egyes nemzetközi egyezményekben az alapvető emberi jogokról, a lelkiismereti és vallásszabadságról, a közoktatásról, a gyermeki jogokról, a nemzeti és etnikai kisebbségekről megfogalmazott értékek. Ezt kiegészítik az európai polgári fejlődésben kiérlelt értékrend, a tudományos-technikai haladásban, a hazai kulturális, pedagógiai hagyományokban megjelenő értékek.
A NAT követelményeit a demokrácia értékei hatják át. Egyrészt, mert a demokrácia értékrendjére, olyan demokratikus magatartásra kíván felkészíteni, amelyben az egyén és a köz érdekei egyaránt megfelelő szerephez jutnak. Másrészt, mert a minden ember számára nélkülözhetetlen általános műveltségnek azokat a továbbépíthető alapjait tartalmazza, amelyeket valamennyi magyarországi iskolában az 1-10. évfolyamokon figyelembe kell venni, s amelyek elsajátítására minden tanuló jogosult.
A NAT nemzeti, mert a közös nemzeti értékeket szolgálja. Fontos szerepet szán a nemzeti hagyományoknak, valamint a nemzeti azonosságtudat fejlesztésének, beleértve az ország nemzetiségeihez, etnikumaihoz tartozók azonosságtudatának ápolásét, kibontakoztatását.
A NAT követelményeinek meghatározásakor ugyanakkor az európai, humanista értékrendre, azokra a tartalmakra összpontosít, amelyek Európához tartozásunkat erősítik.
A dokumentum - a fentiekkel összhangban - figyelmet fordít az emberiség előtt álló közös problémákra. Az egész világot érintő átfogó kérdésekre vonatkozóan hangsúlyozza az egyének és az állam, a társadalmak felelősségét, lehetőségeit, feladatait ezek megoldásában, az emberiséget és az egyes közösségeket egyaránt fenyegető veszélyek csökkentésében. A NAT szolgálja a különböző kultúrák iránti nyitottságot, megértést. Más népek hagyományainak, kultúrájának, szokásainak, életmódjának megismerésére, megbecsülésére nevel. Vissza

Tartalom

I. FEJEZET A NEMZETI ALAPTANTERV SZEREPE A KÖTELEZŐ OKTATÁS TARTALMI SZABÁLYOZÁSÁBAN 5
A NAT műveltségi területei (részterületei) és javasolt arányai 9
A műveltségi területei? oktatásának közös követelményei 11
A NAT és az életkori jellemzők 14
A NAT követelményrendszerének értelmezése, struktúrája 16
A NAT alkalmazása és a helyi tanterv 18
A nemzeti és etnikai kisebbségek oktatásának sajátos elvei 18
A testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- és más fogyatékos tanulók nevelésének és oktatásának sajátos elvei 20
A NAT hatálybalépése 20
II. FEJEZET KÖVETELMÉNYEK 21
ÚTMUTATÓ A KÖVETELMÉNYEK HASZNÁLATÁHOZ 23
ANYANYELV ÉS IRODALOM 25
Magyar nyelv és irodalom 27
Magyar nyelv és irodalom 37
Magyar nyelv 44
Irodalom 49
ÉLŐ IDEGEN NYELV 55
MATEMATIKA 69
EMBER ÉS TÁRSADALOM 83
Társadalmi ismeretek 91
Társadalmi, állampolgári és gazdasági ismeretek 96
Emberismeret 102
Történelem 107
EMBER ÉS TERMÉSZET 119
Természetismeret 127
Fizika 133
Kémia 140
Biológia és egészségtan 145
FÖLDÜNK ÉS KÖRNYEZETÜNK 151
MŰVÉSZETEK 175
Ének-zene 181
Tánc és dráma 187
Vizuális kultúra 193
Mozgóképkultúra és médiaismeret 205
INFORMATIKA 207
Számítástechnika 209
Könyvtárhasználat 215
ÉLETVITEL ÉS GYAKORLATI ISMERETEK 221
Technika 223
Háztartástan 234
Pályaorientáció 241
TESTNEVELÉS ÉS SPORT 247
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Nemzeti alaptanterv Nemzeti alaptanterv Nemzeti alaptanterv Nemzeti alaptanterv Nemzeti alaptanterv

A borító és a lapélek enyhén foltosak. A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható.

Állapot:
2.840 ,-Ft
23 pont kapható
Kosárba