Előszó
Könyvünk a Napról napra, a mi kalendáriumunk egy kézműves részét, a május hónapra ajánlott nemezelést mutatja be.
Kiadványunk szerkezete azt tükrözi, hogyan közelítünk meg egy-egy megismerésre...
Tovább
Előszó
Könyvünk a Napról napra, a mi kalendáriumunk egy kézműves részét, a május hónapra ajánlott nemezelést mutatja be.
Kiadványunk szerkezete azt tükrözi, hogyan közelítünk meg egy-egy megismerésre váró kismesterséget. Megkerestük történelmi múltját. Mivel természetes anyagokat használunk, hol a lelőhelyük, hol lehet megmunkálásra kész állapotba hozni, milyen más, de a témához kapcsolható ismereteket szerezhetünk általa.
A nemezművesség, bár őseink ismerték, mára teljesen kikopott az emlékezetből. Hazai irodalma nincs, mestere is kevés. Kecskeméten Vidák István és munkatársai élesztették fel ezt a gyönyörű mesterséget, az ő tanítványai közül kerültek ki szórványosan a nemezelést gyakorló kézművesek. Abban a szerencsében volt részünk, hogy megnyertük gyermekeink számára Kaszás Ákos nemezkészítőt. Gyakorlati bemutatókon tanította meg a nemezelés alapjait. Nagy kérdés az, hogy a gyermekekkel közösen mit tudunk megvalósítani, hogyan tudjuk hasznosítani a közösen készült tárgyakat hétköznapjainkban, ünnepeinken.
Gyakorlati útmutatónk a gyapjú beszerzését, előkészítését, növényi festékkel való színezését, és nemeztárgyak készítését tartalmazza. Aprólékos leírásunkkal az volt a célunk, hogy a tanítómester nélkül kísérletezők is sikeresen alkothassanak.
A nemezelés a kézműves mesterségek sorát gazdagíthatja, de különösen kedvessé teszi számunkra, hogy olyan természetes anyaggal dolgozunk, mely életben hagyja az állatot. Olyan mesterség, mely örömet szerez alkotónak, gyönyörűség a gyermekeknek.
Azzal a reménnyel zárjuk bevezető sorainkat, hogy a nemezelésnek számos hívet szerzünk, s ezzel újjáélesztünk egy már-már elfeledetté vált mesterséget.
Vissza