1.067.081

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Beszél a székesegyház

Ünnepi játék 3 felvonásban - 1947. szeptember 6-8.

Szerző
Lektor
Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 75 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1909-ben, Szily János halálának 110-ik évfordulója alkalmával az egyházmegye méltó módon emlékezett meg első püspökéről. István Vilmos megyéspüspök kezdeményezésére az egyházmegye közönsége és a... Tovább

Előszó

1909-ben, Szily János halálának 110-ik évfordulója alkalmával az egyházmegye méltó módon emlékezett meg első püspökéről. István Vilmos megyéspüspök kezdeményezésére az egyházmegye közönsége és a város szobrot emelt emlékére. Tóth István szombathelyi születésű budapesti művész készítette el bronzszobrát, amelyet a székesegyházzal szemben levő téren helyeztek el. Püspöki székében méltóságteljesen ül az apostolutód és szemét megpihenteti alkotásain.
1927-ben az egyházmegye 150 éves jubileumán egyházmegyei zsinatra gyűltek össze a székesegyházban a püspökség papjai. Október 8-án fejeződött be. A záróünnepségen jelen volt Orsenigo Caesare pápai nuncius is. A befejező ájtatosság után a zsinat atyái és a hívek gróf Mikes János megyéspüspök vezetésével Szily János szobrához vonultak és elhelyezték a hálás megemlékezés koszorúját.
1977-ben, 50 év múlva, amikor négyéves megfeszített munka után elkészült a székesegyház külső renoválása, dr. Fábián Árpád megyéspüspök újra felkereste nagy elődjének szobrát, koszorúval fejezve ki tiszteletét iránta. Megható jelenet volt. És folytatódnak azóta is a csendes tiszteletadások, valahányszor hazai és külföldi vendégek érkeznek és hallgatják a székesegyház történetét.
Jó tudni, hogy Szily János az építendő templom érdekében lebontatta a középkori omladozó várat, amelyben Mátyás király is megfordult, s amelyben ó maga is lakott hét éven át. Lebontásra került az alapjaiban árpádkori vártemplom is. Nem ment könnyen, hiszen a város vezetői szót emeltek védelmükben. Schónvisner István a neves jezsuita történész, aki Szily megbízásából megírta az ősi Sabaria történetét, szintén harcolt mellettük. De a Püspök hajthatatlan maradt. Érvelése mégis győzött és az aggodalmaskodókat imigyen nyugtatta meg: „Igaz, hogy eltűnnek a templom, a vár, a bástyák, a falak, de az anyag megmarad, csak más formát vesz fel." Idézte Jézus Krisztusnak a botránkozó farizeusokhoz intézett szavait: „Saxa loquuntur a kövek beszélnek."
Munkatársai: Hefele Menyhért, Maulbertsch Antal, Winterhalder József, Dorfmeister István, Prokop Fülöp, Bólé András, Eölbey János bámulatos dolgokat végeztek Szily János irányításával.
Terveit nem tudta mindenben valóra váltani, de megvalósították utódai. A történelem lapjai beszélnek erről.
De 1945. március 4-én elakad a krónikás hangja és halotti csend borul nemcsak a templom környékére, de egész Szombathelyre. Vissza

Németh János

Németh János műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Németh János könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem