Előszó
Ebben a kiadásban könyvünket teljesen átdolgoztuk.
A magyarázó jegyzeteket kiegészítettük, azonfelül sok olvasmányt újjal cseréltünk ki. Közlünk újabb olvasmányokat az iskolai és családi élet...
Tovább
Előszó
Ebben a kiadásban könyvünket teljesen átdolgoztuk.
A magyarázó jegyzeteket kiegészítettük, azonfelül sok olvasmányt újjal cseréltünk ki. Közlünk újabb olvasmányokat az iskolai és családi élet köréből, tartalmi összefoglalásokat, tanító meséket, útleírást, néhány levelet, bővítettük az irodalmi részt és egy részt szántunk a német gazdaság és kultúra ismertetésére. A nyelvtani kategóriák begyakorlására szolgálnak azok a feladatok, amelyek a könyv második részében találhatók. Ez utóbbiakat az új Utasítások gondos szemmeltartásával szerkesztettük. Az Utasítások ugyanis elrendelik a nyelvtani anyag rendszeres összefoglalását és állandó ébrentartását a tanítás magasabb fokán is. Ezért szakkollégáink is kívánatosnak tartották az ilyen nyelvtani gyakorlatok szerkesztését. A közölt jellegzetes példamondatok kiválóan alkalmasak arra, hogy róluk a szabályokat levezessük, megvilágítsuk s adott esetben a nyelvtani szabályokat a példák alapján alkalmazzuk.
Azonkívül bevezetésként közöljük az egységes német helyesírás főbb szabályait, a begyakorlásra szolgáló megfelelő példákkal, végül hozunk a rokonértelmű szavakból és a szócsaládokból egy kis gyűjteményt. Itt azonban nem a teljességre törekedtünk, inkább csak olyanokat válogattunk össze, amelyek a tanulók ismeretkörébe esnek.
A nyelvtani feladatok szerkesztésénél felhasználtuk Endrei, Orosz és Theisz nyelvkönyveit, a magyar vonatkozású irodalmi tételek és vázlatok szerkesztésénél Motz és Schuszter irodalomtörténeteit, a többieknél Gaudig H., Pollack P., Cholevius L., Lewes-Frese, Bellermaiin, Heinrich G., Frick idevonatkozó műveit, a helyesírás begyakorlására szolgáló példákat pedig nagyrészt Ney nyelvtanából válogattuk össze.
Ezekkel a bővítésekkel lehetővé tettük, hogy könyvünk most már a középiskolák III-VIII. osztályaiban használható.
Vissza