Előszó
E nyelvkönyv összeállításának gondolata a Külkereskedelmi Minisztérium Oktatási Osztályán vetődött fel és azt a Művelődésügyi Minisztérium Középfokú Oktatási Főosztálya is magáévá tette. Többéves tapasztalat alapján ugyanis szükségesnek mutatkozott olyan tankönyv elkészítése, amely a legfontosabb gazdasági és külkereskedelmi ismeretanyagot, a gyakorlati munkában is használt szaknyelvet a négy fő idegen nyelven, a középfokú követelményeknek megfelelő szinten dolgozza fel.
A nyelvkönyv rendeltetése kettős. Egyrészt tananyagot biztosít a külkereskedelmi tanfolyamok hallgatói, valamint a közgazdasági technikumok nyelvi tagozatú III. és IV. osztályai számára, másrészt segítséget óhajt nyújtani azoknak, akik csoportosan vagy egyéni tanulás formájában a középfokú szaknyelvi tudást akarják megszerezni.
A nyelvkönyv három fő részre tagozódik:
földrajzi, gazdasági és külkereskedelmi olvasmányok;
társalgási anyag;
külkereskedelmi levelezés.
Az első rész ismét két egységre tagozódik. Az egyik nagy vonásokban megismertet a nyelvország földrajzi és gazdasági helyzetével, vázolja a nyelvország iparát, mezőgazdaságát, kereskedelmét és közlekedését. A tulajdonképpeni szaknyelvi anyag a külkereskedelmi olvasmányokban kap helyet. A tankönyvnek ez a része történeti visszapillantást ad a magyar külkereskedelem fejlődéséről, bemutatja hazánk külkereskedelmi kapcsolatait a szocialista és kapitalista országokkal, elkísér néhány magyar árut a világpiacra, tájékoztat a magyar külkereskedelem szervezetéről és nagy vonásokban áttekinti a legfontosabb szocialista és kapitalista nemzetközi gazdasági szervezeteket.
A társalgási rész a külföldre való kiküldetéssel kezdődik, majd az utazással és a nyelvországi élettel összefüggő tárgyköröket nyújtja olyan formában, hogy a mindennapi élet és a külkereskedelmi szolgálat közelebb kerülnek egymáshoz, s eközben a kulturális vonatkozások is előtérbe jutnak.
Vissza