Előszó
A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Nyelvi Intézetének Német külkereskedelmi levelezése (Fürst - Dr. Hegedűs - Dr. Verbényi) csaknem másfél évtizedes múltra tekinthet vissza, s ez indokolta, hogy a jegyzet levélanyagát, feladatait, olvasmányait s kis részben elméleti anyagát fel kellett ujitani. A jegyzet összeállítói a régi jegyzet elméleti anyagát kisebb-nagyobb változtatásokkal meghagyták, levélanyagát nagy részben, olvasmányait és feladatait teljesen kicserélték. A levélanyagból azokat tartották meg, amelyek az oktatás közben beváltak, inkább általános levelezési fordulatokat tartalmaznak.
A jegyzet felépitését annyiban változtatták meg, hogy a kereskedelmi levélre vonatkozó általános rész került az első helyre. A jegyzet lényege ugyanis a kereskedelmi levél: a hallgatónak meg kell ismerkednie azokkal a formákkal, levelezési fordulatokkal, amelyek birtokában azután, mint a külkereskedelem későbbi dolgozója a beérkező leveleket minden nehézség nélkül megérti, a kimenő leveleket pedig a forma, az állandó levelezési kifejezések tekintetében is ellenőrizni tudja. Minthogy azonban a levelek valamely ügylet bizonyos szakaszával (előkészités, kötés, bonyolitás) kapcsolatosak, szükséges ezeknek a szakaszoknak vázlatos ismertetése. Az oktatás középpontjában tehát maga a levél áll: ennek keretében számos lehetőség kinálkozik arra, hogy a hallgató szaknyelvi beszédkészsége is fejlődjék, amire pedig a szakmai (üzleti) tárgyalások során nagy szüksége lesz. A levél tárgyalása során foglalkozni kell természetesen az ügylet azon szakaszával, amelyben a levél megiródott, rá kell mutatni a kereskedelmi levél formai és stilussajátságaira is, a levélkezdés és befejezés jellegzetes fordulataira.
A levelek mind a négy német nyelvterület kereskedelmi levélstilusát felölelik: találhatók a levelek között az NDK-ból, az NSZK-ból származó, valamint svájci és osztrák levelek is. Ez alkalmat ad a hallgatónak arra, hogy a legváltozatosabb kereskedelmi levélstilusokkal ismerkedjék meg.
A jegyzet összeállitói ezúton szeretnének köszönetet mondani a Metrimpex, Nikex, Tannimpex és Technoimpex külkereskedelmi vállalatoknak, hogy a rendelkezésre bocsátott uj levelekkel hozzájárultak ahhoz, hogy a jegyzet változatos levél anyagot adjon a hallgatók kezébe.
Budapest, 1966. junius 3.
Német nyelvi munkaközösség
Vissza