Előszó
Harminc év munkájának gyümölcsét nyújtom át ebben a könyvben a közönségnek. Egy emberöltő pergett le azóta, hogy kis német és magyar szótáramnak első kiadása napvilágot látott, s ez volt a mag, amelyből többi szótári műveim sarjadtak. Egyéb könyveim is, melyek közben megjelentek (Idegen szavak és nevek szótára, Német helyesírási szótár, A magyar helyesírás kis szótára, Jó magyarság, Hogyan írjunk? stb.) alig egyebek, mint oldalhajtásai szótárírói munkásságomnak, melyet a közönség éppúgy, mint a szakkritika jóformán érdemén felül méltányolt. Kézi szótáramnak második, az elsőhöz képest tetemesen megbővített kiadása is, minden hiányossága mellett, meleg fogadtatásra talált és már régen kifogyott a forgalomból. Ez a körülmény arra bírta a kiadótársulatot, hogy a könyvpiac nyomasztó helyzete dacára, nagy áldozatkészséggel újra közrebocsássa a munkát, természetesen megfelelő gyökeres átdolgozásban.
Az átdolgozásra készséggel vállalkoztam. Magam éreztem és tudtam legjobban a könyv hiányait és hibáit. Az alatt a másfél évtized alatt, mely a második kiadás megjelenése óta eltelt, nagyot fordult az idő. Hiszen valóságos világrengést éltünk át s ennek nyomában sok minden megváltozott. Mások a politikai és gazdasági viszonyaink, mások a törekvéseink, feladataink és céljaink, mint annakelőtte voltak. Ezekkel a megváltozott életkörülményekkel hány új fogalom, új elnevezés, új szó nyomult be szellemi világunkba, gondolatkörünkbe, beszédünkbe! Ezeket feljegyezni, megrögzíteni elsősorban a szótárírónak a dolga.
Nagy feladat,,de minden erőmmel rajta voltam, hogy legalább megközelítőleg, eleget tegyek neki. Részint a magam évtizedes gyűjtése alapján, részint az időközben megjelent szakszótárak - főleg Rónay Tibor alapvető hajós szótárának, Kékessy László jeles vadászati kézikönyvének, a Magyar Aero-Szövetség kiadásában megjelent Aerotechnikai Szótárnak, Révész Samu gazdag tartalmú technikus-szótárának, továbbá néhány kisebb sport-, rádió- stb. lexikonnak - felhasználásával iparkodtam ezt az új kiadást a mai magyar és német nyelv hű tükrévé tenni.
Önállóságomat azonban mindennemű segédforrásommal szemben megőriztem, különösen egy tekintetben: a magyar nyelvhelyesség dolgában.
Vissza