Előszó
Református Egyházunk 1967. évi Jubileumi Zsinatának Tanítása a házasság és családi élet kérdéseit "egész népünket mélységesen érintő kérdéseknek", sőt "világproblémának" minősíti... Isten iránti hálával veszi számba azokat az erőfeszítéseket, amelyeket társadalmunk eddig tett és a továbbiakban tervez az erkölcsi színvonal emelése és a családi élet anyagi bázisának növelése érdekében, majd ezt a következtetést vonja le: "Kötelességünknek érezzük, hogy társadalmunk ilyen irányú erőfeszítéseit a magunk körében és sajátos eszközeinkkel elősegítsük" (Örökségünk és feladatunk címen kiadta a Református Sajtóosztály).
Ennek a felelős felismerésnek egyik szerény gyümölcse ez a könyv.
Ajánljuk először a házasságra készülő, vagy házasságot kötő református fiataloknak. Meggyőződésünk, hogy akár a házasságkötés előtt külön-külön, akár a házasságkötés után együtt olvassák el, belőle útmutatást, testvéri és pásztori segítséget és mindenekfölött Isten igéjének eligazítását merítik sorsdöntő lépésükhöz.
Szeretettel és bizalommal ajánljuk az idősebb házasoknak is. A házasságnak és a családi életnek minden korban vannak kérdései, s életkörülményeink szüntelen változása is azt kívánja, hogy szüntelen újra állítsuk az ige fényébe életünk minden problémáját.
Különös szeretettel ajánljuk azoknak a szülőknek és nagyszülőknek, akiknek gyermekei vagy unokái házasulandó korban vannak, vagy fiatal házasok. Hisszük, hogy a benne foglaltak sok segítséget adnak ahhoz, hogy jobban megértsék a mai fiatalokat, és így több és elfogadhatóbb segítséget tudjanak adni nekik.
Három szerző műve e könyv. Három különböző oldalról közelítik meg a témát, három különböző irányból indulva igyekeznek eljutni Isten igéjének üzenetéhez. Az első rész a Biblia tanításait igyekszik közel hozni a házasság kérdésében a mai emberekhez. A második rész a lélektan és az ún. házasságtudomány kutatásai és eredményei alapján igyekszik feltárni a házasság egészséges életét és betegségeit, annak érdekében, hogy az valóban "egy test", élő és egészséges "test" lehessen. A harmadik részben a család életének kérdéseit vázoljuk fel, a gyökeresen megváltozott és folyton változó mai társadalomban, és ezekben az életkérdésekben keressük az ige válaszát.
A három rész hangnemében találhat különbséget az olvasó. Ez természetesen következik nemcsak abból, hogy három különböző szemszögből vizsgáljuk ugyanazokat a kérdéseket, hanem abból is, hogy a három szerző igyekezett a saját személyes hite és igei látása szerint megvilágítani a kérdéseket. Mégis egységesnek mondhatjuk ezt a könyvet, mert mindhárom rész ugyanarra a teremtő és gondviselő Istenre tekint, aki jónak alkotta és jónak akarja látni az egész életet és a házasságot és családi életet is. Mindhárom szerző ugyanabban a Jézus Krisztusban hisz, és egyformán református egyházunk hitvallásai szerint kutatja az ige mára szóló üzenetét. Egységesnek mondható azért is, mert mindhárom rész megírása közben egyformán szem előtt tartottuk a nagy parancsolatnak különösen a második felét: "Szeresd felebarátodat, mint magadat". Reméljük, hogy mindenki megérzi, aki e könyvet olvassa, hogy belőle ez a felebaráti szeretet sugárzik.
Vissza