Előszó
Az 5. évet kezdjük ezzel a kiadványsorozattal, amely - mint azt az indulásnál is leírtuk - kettős célt szolgál: további ismeretek szerzése az államilag elismert fajtákról az ország különböző természeti adottságai között, illetve a termelők számára az adott tájkörzetben a fajtahasználati információ közvetítése.
Még az 5. év után is sokakban felvetődik, szükség van-e valójában egy ilyen Leíró Fajtajegyzékre.
Ha nem lenne, akkor az EU tagországok bizonyára nem tennék közzé, illetve a hazai jogrend - az 1996. évi CXXXI. törvény - ezt nem tenné lehetővé.
Közismert, hogy az EU tagországok az általuk vizsgált, majd regisztrált fajtákat a Nemzeti Fajtajegyzékre veszik, melyről a fajták szinte automatikusan kerülhetnek az EU Közös Fajtajegyzékre. Ez azonban azt jelenti, hogy valamennyi EU tagországban engedélyezik a Közös Fajtajegyzéken lévő fajták használatát, vagyis olyan helyzet áll elő, mintha valamennyi tagország összeadná a Nemzeti Fajtajegyzéken lévő fajtáit egy közös jegyzékbe. (Természetesen a közös jegyzékre kerülésnek van néhány itt és most nem részletezett kivétele és feltétele is.)
Ez az EU Közös Fajtajegyzék gyakorlatilag felsorolásszerűen ismerteti a termelhető fajtákat, viszont nem tartalmaz a különböző tagországok termelői számára a fajtahasználatot, fajtakiválasztást elősegítő információkat.
Ezért a tagországok már évek óta azt a gyakorlatot folytatják, hogy a már általuk regisztrált fajtákkal tájkísérleteket állítanak be és azok eredményeit a Leíró Fajtajegyzékben teszi közzé a vizsgálatokat végző állami intézmény, vagyis mindenütt a fajtakísérleti hatóság.
Az is gyakorlat néhány országban, hogy ezekből az adatokból a különböző társadalmi szervezetek egy un. "Ajánlati Fajtalistát" készítenek a partnereik, vagy egy adott régió termelői számára.
Az OMMI ezzel a Leíró Fajtajegyzékkel pártatlan információkat és kísérleti eredményeket tesz közzé, de a következtetések levonása és a fajtaajánlások nem képezik feladatunkat.
Bízom benne, hogy kiadványunk hasznos segítője lesz a gazdáknak - az egyre bővülő fajtaválaszték mellett - a helyes és korszerű fajtaválaszték kialakításához.
Vissza