Fülszöveg
A Magyar Politika^oglyok Szövetsége 1956-os Hagyományőrző Tagozata 2003-ban jött létre, s azóta-ís-az alapítók szándéka szerint tevékenykedik. Célja, hogy 1956 szabadságeszmejét továbbadja, emlékét a nemzeti önazonosság részeként megprifeze, s örökségét jelenkorunkban is értelmezhető tartalommal felmutassa.
A közel két évtizedes munka két, egymást erősítő pilléren nyugszik: egyfelől -^forradalmat és a szabadságharcot közvederíül megélt - vagy arról emlékkel rendelkező - idősek közösségépítésén és a forradalmat csak hírből ismerő fiatalok megszólításán. Mára már nemcsak hogy élő és pezsgő kollektívává fejlődött a hagyományőrző tagozat, de a közös programokban a generációk is egymásra találtak. Emlékezetes együttléteket rögzít a krónika: diákok és idősek közös megenilékezését a kegyeleti helyeken, kirándulásokat a forradalom és a szabadságharc ikonikus helyszínein, testvérs^zervezetekkel rendezett találkozókat, s a Kárpát-medence magyarlakta térségeinek meglátogatását. A...
Tovább
Fülszöveg
A Magyar Politika^oglyok Szövetsége 1956-os Hagyományőrző Tagozata 2003-ban jött létre, s azóta-ís-az alapítók szándéka szerint tevékenykedik. Célja, hogy 1956 szabadságeszmejét továbbadja, emlékét a nemzeti önazonosság részeként megprifeze, s örökségét jelenkorunkban is értelmezhető tartalommal felmutassa.
A közel két évtizedes munka két, egymást erősítő pilléren nyugszik: egyfelől -^forradalmat és a szabadságharcot közvederíül megélt - vagy arról emlékkel rendelkező - idősek közösségépítésén és a forradalmat csak hírből ismerő fiatalok megszólításán. Mára már nemcsak hogy élő és pezsgő kollektívává fejlődött a hagyományőrző tagozat, de a közös programokban a generációk is egymásra találtak. Emlékezetes együttléteket rögzít a krónika: diákok és idősek közös megenilékezését a kegyeleti helyeken, kirándulásokat a forradalom és a szabadságharc ikonikus helyszínein, testvérs^zervezetekkel rendezett találkozókat, s a Kárpát-medence magyarlakta térségeinek meglátogatását. A hagyományőrző tagozatnak rendszeres meghívott előadói is vannak: újságírók, írók, a forradalom még élő tanúi, a Nemzeti Enilékezet Bizottsága vezetői. Számos élménydús emlékek kötődnek 4. találkozókhoz; felejthetetlen, például Wittner Mária halálraítélt forradalmár személyest hangvételű előadása, amelyet zsúfolásig telt teremben hallgathattak az ifjú generáció diákjai/'
A tagozat munkájának jelentős állomása volt a diátóknak szánt irodalmi-történelmi pályázatok évenkénti kiírása, illetve az általános iskolásoknak szervezett 1956-os történelmi vetélkedők évenkénti' megszervezése. E keretek lehetővé teszik, hogy a fiatalok tudásukat gyarapítva, élményszerűen utazzanak vissza az időbe, s megerősödjenek 1956 szellemi hagyatéka által. A pályázók nyertes dolgozatait a tagozat által indított Őrző című lap is rendszeresen'%özli, s az újság a vetélkedőkről is beszámol. E kiadvány immár öt esztendeje viszi hírét 1956 felemelő korszakának, tudósít a hagyományőrzők életéről, munkájáról, s írásaival újra és újra üzeni, hogy a kommunista diktatúra ember elleni vétségei sohasem feledhetők.
Ez utóbbit mind több fi^al is érti - bizonyságot adnak erre az e kötetben megjelent, diákok által írt dolgozatok. Történeteik az embertelenség ellen, s az emberi méltóság és szabadság mellett emelnek szót.
Vissza