Fülszöveg
_ Buczkó József Újfehéitón született 1955-
ben. Középiskolai tanulmányait ugyanitt, a ^ tanárképző főiskolát - földrajz-rajz szakon -
í't'® Nyíregyházán, az egyetemet Debrecenben
^ ^ végezte, ahol néprajzkutatói oklevelet szerzett.
Pályája elején rövid ideig egy szabolcsi kisközségben tanított, majd 1979-ben ^^^ Hajdúnánáson telepedett le, ahol hivatali alkalmazottként egy évtizeden át irányította, szervezte a város közművelődési életét. A helytörténet", és néprajzkutatás, valamint a műemlékvédelem ebben az időben került érdeklődése középpontjába. Ennek eredményeként tanulmányai, cikkei jelentek meg. Ekkor indította útjára a Nánási Füzetek című helytörténeti sorozatot, melyben több munkája is megjelent. Műemléki rekonstrukciós munkálatokat is kezdeményezett, irányított. Ilyen például a középkori erődfal és bástya, illetve az 1870-es években épült csöszházak rekonstrukciója Hajdúnánáson, a XEX. század elejéről való kúria felújítása Újfehértón. Ez utóbbiban 1995 ősze óta az...
Tovább
Fülszöveg
_ Buczkó József Újfehéitón született 1955-
ben. Középiskolai tanulmányait ugyanitt, a ^ tanárképző főiskolát - földrajz-rajz szakon -
í't'® Nyíregyházán, az egyetemet Debrecenben
^ ^ végezte, ahol néprajzkutatói oklevelet szerzett.
Pályája elején rövid ideig egy szabolcsi kisközségben tanított, majd 1979-ben ^^^ Hajdúnánáson telepedett le, ahol hivatali alkalmazottként egy évtizeden át irányította, szervezte a város közművelődési életét. A helytörténet", és néprajzkutatás, valamint a műemlékvédelem ebben az időben került érdeklődése középpontjába. Ennek eredményeként tanulmányai, cikkei jelentek meg. Ekkor indította útjára a Nánási Füzetek című helytörténeti sorozatot, melyben több munkája is megjelent. Műemléki rekonstrukciós munkálatokat is kezdeményezett, irányított. Ilyen például a középkori erődfal és bástya, illetve az 1870-es években épült csöszházak rekonstrukciója Hajdúnánáson, a XEX. század elejéről való kúria felújítása Újfehértón. Ez utóbbiban 1995 ősze óta az általa szervezett múzeum működik, melynek másfél évtizeden át vezetője volt.
2011 novemberétől bízta meg Hajdúnánás képviselőtestülete a Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény vezetésével, illetve ez utóbbi kiépítésével.
Első néprajzi tanulmánya Debrecenben, a KLTE Folklór és Etnográfia című sorozatában, A hajdúnánási szőlőskertek népi építkezése címmel jelent meg 1992-ben.
Más művei még: Kovácsmesterség Hajdúnánáson, Debrecen 1994., Pusztuló értékeink Rajzok Hajdúnánásról, Debrecen, 1995., Az utolsó huszárok Újfehértón, Újfehértó 1996., Újfehértó zsidósága, Újfehértó 1998., Újfehértóiak az 1848-49-es szabadságharcban, Újfehértó 1998., Képek a régi Újfehértóról, Újfehértó 1999., Újfehértó története (szerk.) Újfehértó 2000., Az újfehértói kaszinó története, Újfehértó 2001., A hajdúnánási római katolikus egyház története, Hajdúnánás 2001., Jeles személyiségek Újfehértó múltából, Újfehértó 2004., Gúzsba kötött évtized 1946-1956, Újfehértó 2006., „Akin átsugárzott az Evangélium ereje" Mikó József 1881-1959 hajdúnánási református igazgató-tanító emlékezete, Hajdúnánás 2008., „Jöjjön haza Magyarországba " A hajdúvárosokból indult mozgalom a Bocskai-korona visszaszerzéséért 1926, Debrecen 2009., Számvetés 15 éves Újfehértó város múzeuma, Újfehértó 2010., „Szállást adtunk hűséges magyar véreinknek" Székely menekültek Hajdúnánáson 1916-1918, Hajdúnánás 2011., „A hősök vére szenteli hazává a földet" A hajdúnánási Hősi Temető, a Hősi Emlékmű és a Hősök Ligetének története, Hajdúnánás 2012.
Vissza