Előszó
Ez a repertórium a Nagyvilág c. világirodalmi folyóirat /Budapest 1956-/ teljes tartalmát tárja fel. Megtalálható benne minden olyan közlemény - szépirodalmi mű, ismertetés, cikk, kép - lelőhelye,...
Tovább
Előszó
Ez a repertórium a Nagyvilág c. világirodalmi folyóirat /Budapest 1956-/ teljes tartalmát tárja fel. Megtalálható benne minden olyan közlemény - szépirodalmi mű, ismertetés, cikk, kép - lelőhelye, amely 1956-1970 között jelent meg. Hasonló céllal és hasonló szerkesztésben 1963-ban jelent meg "A Nagyvilág hét esztendeje /1956-1962/" c. munkám.
A repertórium használata egyszerű: lexikonokhoz, szótárakhoz hasonló betűrendben találjuk meg a közlemények adatait a többszörös besorolás elvei szerint. Közelebbről ez azt jelenti, hogy minden aláhúzott névnél elsősorban a név tulajdonosának munkái keresendők, de megtalálható nemcsak a saját mű címe és lelőhelye, hanem vele kapcsolatos közleményre vonatkozó adat is /fordítás, életrajz, értékelés, bírálat, hozzászólás, levél, illusztráció vagy más képanyag stb./. Esetleg az aláhúzott név tulajdonosa egy sort sem irt a Nagyvilág számára, de róla vitáztak, művét ismertették, vele kapcsolatos képanyagot közöltek a folyóiratban. - Ha egy-egy név alatt sok közlemény adata gyűlt össze 15 év alatt, akkor a hasonlóakat összevontan említem, hogy a keresés gyorsabb legyen /pl. versek, regények, novellák, színművek stb./, az önálló művek után következik mindig a recenzió-jellegű anyag.
Nem oldhat meg azonban ez a repertórium olyan feladatot, "amely irodalmi lexikonok, bio-bibliográfiák és hasonló tájékoztató kézikönyvek kötelessége. Ez a hátrány elsősorban a személynevek pontosságára /Írásmód, transzliteráció, idegen családnevek viszonyszavai, hosszabb bonyolult keresztnevek felsorolása stb./ vagy a földrajzi és nemzetiségi adatok helyes megállapítására vonatkozik. Igazán jól szerkesztett világirodalmi folyóirat alapvető feladata, hogy napjaink mennél újabb, frissebb alkotásait és az ezekre vonatkozó híranyagot, vitákat mennél előbb közölje - ezért a benne előforduló nevek nagyrésze még ritkán szerepel az ismeretes kézikönyvekben, hiszen a nevek tulajdonosai élő, sőt gyakran egészen fiatal személyek. Ennek a feladatnak a Nagyvilág meglepő sokoldalúsággal eleget tesz, a világ minden táján élő Írókról igen gyorsan tudósít bennünket, sőt műveiket is jóval a könyvalakban történő magyarországi kiadás előtt már közli; filmre, színpadra készült írásaikat is sokszor évekkel előbb olvashatjuk már, mint látjuk.
Vissza