Előszó
Az iparnak, a mezőgazdaságnak és az egész államigazgatásnak kifogástalan együttműködése jól működő távközlés nélkül elképzelhetetlen. Ezért a Szovjetunióban a távközlés fejlesztésének és korszerű berendezésekkel való ellátásának a kérdései a szovjethatalom megalakulásának első napjaitól kezdve nagy figyelemben részesülnek. A Nagy Októberi Szocialista Forradalom után a nagytávolságú távközlés különösen erős fejlődésnek indult. Ezen a jelentős távolságokat áthidaló helyközi összeköttetéseket (távbeszélés, távírás, képtávírás és műsorszórás) megvalósító berendezések, készülékek és csatornák kifejlesztését és létesítését értjük.
A háború utáni sztálini ötéves tervben szintén nagy szerepet játszik a nagytávolságú hírközlés. Az 1946;-1950 évek folyamán távíró és távbeszélő összeköttetések létesültek Moszkva és valamennyi köztársaság fővárosa, a határvidéki és körzeti központok, valamint a szövetséges köztársaságok fővárosai és körzeti központjai között.
A színesfémből készült légvezetékes hálózat fejlesztése mellett az összeköttetések főirányain távkábelek készülnek.
A távközlőeszközök gyártásának és üzemének fejlesztéséhez nagyszámú, kiválóan képzett szakemberre van szükség. A (Nagytávolságú Távközlés Alapjai» című könyvet a távközléstechnikai intézetek tankönyvének szántuk. A könyv célja, hogy a távközléstechnikai intézeteknek segítséget nyújtson a szakképzés előkészítésében és hogy az üzemi dolgozók képzettségét emelje. E könyvben megvizsgáljuk a vezetékek többszörös kihasználásának alapelveit és az ugyanazon a vonalon különböző távközlési feladatok (távírás, képtávírás, műsorszórás) egyidejű megoldásának a feltételeit.
E tankönyv elméleti része folytatása a távközlés elméletéről írott tankönyvnek. A távközlés elméletének tankönyvében tárgyalt passzív lineáris négy pólusok sajátosságainak a vizsgálatát kiegészítjük az aktív lineáris négy pólusok és a nonlineáris rendszerek főbb sajátosságainak a tanulmányozásával.
E tankönyv felépítésében eltér a nagytávolságú távközlésre vonatkozó, korábban megjelent tankönyvektől. A frekvenciasokszorozásnak és a nagytávolságú átviteli rendszerek felépítésének főbb elveit a többszörös kihasználású távközlés elemeinek és készülékeinek vizsgálata előtt tárgyaljuk.
A készülékek tulajdonságainak vizsgálatánál nem támaszkodunk bizonyos típusú berendezésekre, hanem a berendezéseket elvileg, általános műszaki szempontból vizsgáljuk. Az egyes, egymástól eltérő rendszerű berendezéseket csupán példák gyanánt tárgyaljuk.
Az ilyen elvek alapján összeállított tankönyv előmozdítja a főiskolai hallgatókban az önálló mérnöki munka készségének kifejlődését.
A tankönyvre vonatkozó esetleges észrevételek a kiadóhoz küldendők be.
Vissza