Előszó
Kapcsolóberendezések tervezésében folytatott tevékenységem közben arra a meggyőződésre jutottam, hogy e berendezéseknél sok esetben hiányzik a szükséges üzembiztonság és kezelésük sem elég egyszerű.
Gondosan tervezett és jól épített kapcsolóberendezések biztonságos munkát, és az üzemi személyzet minimális fáradsága mellett, jó üzemi körülményeket biztosítanak. Rosszul tervezett és épített berendezések viszont a kezelőszemélyzet nagyobb fáradtsága és figyelme mellett sem nyújtják a szükséges üzembiztonságot és az esetleges üzemzavarok megfelelő lokalizálásához szükséges előfeltételeket.
Azt a feladatot tűztem tehát magam elé, hogy a különböző felszültségű kapcsolóberendezések tervezési, építési, szerelési és üzembentartási tapasztalatait összegyűjtsem, a berendezésekkel szemben támasztott általános követelményeket meghatározzam, és hogy ismertessem az új szovjet kapcsolóberendezéseket, amelyek több vonatkozásban tökéletesebbek és megbízhatóbbak, mint a külföldiek.
A könyvben elsősorban a Tyeploelektroprojekt vezetője, A. N. Csetvjericsenko által szívességből rendelkezésemre bocsátott anyagot használtam fel. A Szovjetunió energiaszolgáltató rendszeriben széles körben alkalmazott kapcsolóberendezések típusmegoldásainak összeállításában a Tyeploelektroprojekt és annak osztályaiból alakult kollektív is résztvett. Külön szükségesnek tartom Sz. A. Alekszejev, L. M. Lopsic, N. I. Sztyepanov és E. F. Caj mérnökök megemlítését, akik velem együtt részt vettek az utóbbi években készült típustervek kidolgozásában.
E könyv a kapcsolóberendezések tervezésével és építésével foglalkozó mérnökök és technikusok számára készült, de műegyetemi hallgatók tankönyveként is használható.
Köszönetemet fejezem ki P. G. Grugyinszkij tanárnak, aki a könyv kéziratának átnézése után igen értékes észrevételeket tett, valamint L. N. Baptidanovnak, a műszaki tudományok jelöltjének, aki a kézirat rendezésében jelentős munkával segített.
Az olvasók esetleges észrevételeit hálásan fogadom.
Vissza