Előszó
Egy népmesegyűjtemény kiadatásának gondolata már régóta foglalkoztatott, de csak most jutott idom arra, hogy a kéziratot elkészítsem.
Hernyéken már az ötvenes években tanítványaimon keresztül...
Tovább
Előszó
Egy népmesegyűjtemény kiadatásának gondolata már régóta foglalkoztatott, de csak most jutott idom arra, hogy a kéziratot elkészítsem.
Hernyéken már az ötvenes években tanítványaimon keresztül mesecímeket, s ezek alapján meséket gyűjtöttem. A hatvanas évektől gimnazistáktól kaptam neveket Lenti környékéról, ezek közül is néhányat felgyűjtöttem. Nován egy személy teljes anyagát vettem fel magnetofonszalagra. A hatvanas évek végétől a Mura-vidéki magyarok közt gyűjtöttem az akkori Jugoszláviában, majd a zalai folklór fesztiválok előkészítése, a munkásdalok gyűjtése, valamint a pávakörök segítése céljából több felé jártam a megyében, s mesélők után is érdeklődtem, néhány mesét fel is vettem.
Amikor ez évben a meseanyag kiadatására gondoltam, hosszú töprengés után nem a megyei kiadvány, hanem a novai Daru János meséinek előkészítése mellett döntöttem. Hozzájuk 1966-ban jutottam el. Az első beszélgetés és meghallgatás után úgy döntöttem, hogy minden meséjét felgyűjtöm. Ismerősként fogadtak, hiszen az 1953-54-es tanévben, majd 1961-64 közt itt tanítottam. A gyűjtés időszakában már a faluban laktak Magdolna lányánál, Istiván Ferencéknél. A család igyekezett a felvételezéshez a feltételeket biztosítani, de az akkor már nehezen járó és szinte munkaképtelen 63 éves emberre hárult a két kisgyerekről való gondoskodás, a ház őrzése, a baromfiudvar-, az istálló-, a veteményeskert szemmel tartása, sőt a beteg feleség kiszolgálása is. Ennek ellenére mindig szívesen fogadott és hónapokon keresztül csak mesélt, mesélt.
Mielőtt életéről, a felvett és közlésre szánt meséiről írnék, egy rövid tájékoztatást kívánok adni a faluról, mintegy beágyazva az adatközlőt környezetébe.
Zala megye egyik legszebb vidékén, Göcsej közepén található Nova. Ha valaki erre jár, okvetlenül tekintse meg a szép barokk stílusú templomot, melynek freskóit Dorffmaister István festette. Érdekességnek számít a két szenteltvíz-tartó közötti hangvezetés. Ha valaki belesúg az egyikbe, a másiknál ez jól hallható. A templommal szemben található a Batthyány-kastély tiszttartó épületének egy része, melyben helytörténeti gyűjtemény látható. Ehhez kapcsolva építették fel a falu művelődési otthonát. A közelben még - a faluhelyen ritkaságnak számító - három emeletes épület is látható, a régi iskola, a paplak és a magtárból átépített irodaház. Nagyon szép látvány tárul elénk, ha Mikekarácsonyfa felől jövünk végig a falu - e tájon szokatlan - széles utcáján, ennek tengelyében látható a templom. A völgyben a Kerta falu víz csordogál, a "Szurkosszer" végében pedig a nemrég létrehozott tónál pihenhetünk egyet.
Vissza