Előszó
Biztosan sokunk emlékezetében él gyermekkorunk friss kalácsillata, a kemencében pattogó rőzse füstje vagy a konyhában sercegő zsír illata. Ki ne emlékezne a nagymama omlós süteményére, a disznóvágások laktató ételeire és a hagyományos lakodalmak roskadásig telt asztalaira?
Az évszázadokon át generációról generációra hagyományozott régi ételeink mára talán kissé feledésbe merültek, ám némelyiküket modern világunkban is érdemes egy-egy jeles alkalommal megkóstolni.
A Budapest szomszédságában fekvő szlovák őslakosságú települések a törökdúlás után a 18. században települtek újjá a Felvidékről érkezett lakossággal. A telepesek leszármazottai a lehetőségekhez képest igyekeznek őseik szokásait megtartani, illetve a fiatalabb generációknak átadni. A hagyományápolók büszkén öltik magukra színes népviseletüket, örömmel dalolják elődeink nótáit, vígan táncolják a tőlük tanult táncokat. Egyre több településen működik helytörténeti gyűjtemény is, ahol az előttünk járó nemzedékek tárgyi kultúráját láthatjuk. Nemzetiségi kultúránk ápolásához hozzátartozik gasztronómiai örökségünk megóvása is, mellyel a már-már feledésbe merült hagyományos ünnepi és hétköznapi szlovák ételek kerülhetnek ismét az asztalra.
Még élnek azok az idősebb háziasszonyok, akik a hagyományos tót ízek készítését ismerik, valamint a térségben működű szlovák civil szervezetek és önkormányzatok is igyekeztek minél jobban feleleveníteni régi szlovák ételeinket. Fesztiválokon, közösségi ünnepek alkalmával is erősítjük kötődésünket a tót konyhához: a kistarcsai görhönyfesztivál, a sóskúti kapusznyíkfesztivál, az ecseri sladká sobota, a kerepesi szlovák disznótor, a csömöri szlovák lakodalmas menü, a sári rétesnapok, a nagytarcsai szlovák süteményverseny olyan alkalmak, ahol belekóstolhatunk elődeink étrendjébe.
Annak érdekében, hogy gasztronómiai kultúránk széles körben elérhető legyen, a még fellelhető régi recepteket gyűjteménybe rendeztük. így a fiatalabb generációk és a magyar főváros szomszédságában újonnan letelepedett lakosok is megismerhetik a települések régi szlovák ízeit. A szlovák-magyar nyelvű kiadvány fejezetenként mutatja be a régió ételeit, megjelölve, hogy az adott étel melyik településről, kitől származik. A fejezetek ünnepnapokhoz, jeles alkalmakhoz kapcsolódnak, ezekben a fejezetekben kerülnek bemutatásra jellegzetes ételeink.
Vissza