Előszó
Negyvenhét évvel ezelőtt, a huszadik század első napján indult meg ez a folyóirat e történelmi határjelet választva címéül. Ma mégis csupán harmincötödik évfolyamánál tart, s ebből is tizennégy éven át csak álnéven jelenhetett meg, SZÁZADUNK címmel.
Múltjának nem az a legnagyobb dicsősége, hogy a politikai erőszak kétszer is betiltotta. De hogy harmadszor is életre kelt, az hajdani eszméinek igazság-erejét bizonyítja.
A magyar reakció szüntette meg - s a magyar demokráciában indul meg újra. Ennek a demokráciának eljövetelét hirdette, követelte, jósolta, ezért harcolt, ennek eszméit igyekezett tisztázni ez a lap már majdnem fél évszázaddal ezelőtt s azóta is mindaddig, amíg a hatalom belé nem fojtotta a szót.
Fennállásának első szakaszában, 1900-tól 1919-ig a HUSZADIK SZÁZAD s gazdája, a Társadalomtudományi Társaság, a magyar progresszió valamennyi irányzatának közös, pártfölötti szellemi fóruma volt. Nem a napi politika színvonalán s legkevésbé sem a demagógia hangján, hanem a tudomány módszereivel, adatokkal és érvekkel világított rá az ország sorskérdéseire. A HUSZADIK SZÁZAD írói hívták fel először a magyar társadalom figyelmét a nemzetiségi kérdésre s ezeken a lapokon indult meg már jóval az első világháború előtt a harc a gyökeres földreformért. Az általános és titkos választójogért, a demokrácia alapföltételéért vívott politikai küzdelem vezérkarát is ez a folyóirat és a T. T. adta. Haladó szociálpolitikát, felvilágosult köznevelést legelsőnek ez a gárda követelt Magyarországon. S mindezek köziben állandóan nyilvántartotta és magas színvonalú vitákban tisztázta a kapitalizmus és a szocializmus problémáit, rávilágított az osztályharc tényeire, tárgyilagos kritikával kísérte a magyar szellemi és gazdasági élet kiemelkedő jelenségeit, figyelte a világpolitika és a világgazdaság összefüggéseit, minden sorával arra törekedve, hogy történelmi és európai látókört adjon olvasóinak.
A legkülönbözőbb pártállású és világnézetű írók, tudósok, gondolkodók színe-java, a magyar szellemi élet akkori elitje működött együtt majdnem két évtizeden át ennek a folyóiratnak hasábjain a progresszív eszmék szolgálatában. A kapocs, amely világszemlélet és osztályellentéteken keresztül mégis tartósan egybefűzte őket, a pártatlanság, a tudományos elfogulatlanság, a szellemi függetlenség föltétlen tisztelete volt.
Vissza