Előszó
Bevezető sorok
Sokan kezdtünk hozzá a centenáriumi megemlékezések és ezen belül e gyűjteményes kötet kiadásának előkészítéséhez, és az elmúlt esztendőkben többen bábáskodtunk körülötte. A kezdeményező szerepre a kis létszámú Erdei Ferenc Társaság vállalkozott, j gyorsan megtapasztalva, hogy erőnkön fölüli vállalkozásba kezdtünk, de a törekvésünket erőteljesen támogató, és velünk együttműködő intézmények és azok képviselőinek jószándékú, és nagyon is hathatós támogatása átsegített bennünket a legtöbb nehézségen. Az MTA vezetése, az MTA Agrártörténeti és Faluszociológiai Bizottsága, az Agrárgazdasági Kutató Intézet, a Magyar Agrártudományi Egyesület, a Gazdálkodás és A Falu című folyóiratok szerkesztőbizottsága felhívására és az Erdei Ferenc Társaság közvetlen megkeresésére, nagyon sokan csatlakoztak hozzánk. Tiszta szívvel, sok munkával, jelentős anyagi támogatással, néha csak biztató, jó szavakkal. Most már igazán nyugodt szívvel, s némi meghatottsággal is, leírhatom, jóízű és alkotó légkör övezte minden egyes szakaszát annak a törekvésnek, hogy méltóképpen emlékezzünk meg a századik születésnapon Erdei Ferencről, a 20. század egyik kiemelkedő személyiségéről.
Három úton indultunk.
Az első, egy tudományos konferencia megszervezése, amelyen az ünnepelt személyiség sokoldalúságának, ezen belül is tudományos tevékenységének szerteágazó, de minden területen maradandót alkotó munkásságának bemutatására, értékelésére vállalkoznak a különböző szakterületek képviselői. De helyet kap a politikai közéletben miniszteri szerepet vállaló, s szülővárosát, Makót oly nagyon szerető lokálpatriótára való visszaemlékezés is.
A második útvonal ez a kötet, amelyet most nyújtunk át az olvasónak. Sokakat, de elsősorban néhány, Erdeit még életében ismerő személyt kerestünk meg. Néhány, magát korábban Erdei feltétlen hívének valló személy kivételével, túlnyomó többségük örömmel, bár gyakran abbéli aggodalmát hangoztatva - hogy „mi újat, vagy mi érdekeset is tudok én mondani- vállalkozott az írásra. Végül is nagyon gazdag, mindenekelőtt a személyes tapasztalásokban, Erdei emberi arcának megrajzolásában bővelkedő, nagyon is igényes kéziratok érkeztek be a Társasághoz. De található a kötetben olyan tudományos elemzés is, amely - Erdei személye mellett - elsősorban az ő munkássága korának, de van olyan is, amely viszont éppen napjaink viszonyait, társadalmi és gazdasági kérdéseit tárgyalja. Ezeket egészítik ki a család néhány tagjának és a még élő, egykori munkatársaknak a visszaemlékezése.
A harmadik, egyben a legszűkebb értelemben vett szakmai alkotás, az Erdei munkásságát a maga legteljesebb gazdagságában bemutató bibliográfia, amely Dr. Gyuris György többéves áldozatos erőfeszítésének terméke, amely egyben kiinduló forrása lehet minden, a jövőben Erdeivel, s az ő műveivel, nézeteivel foglalkozó tudományos kutatásnak.
Vissza