Előszó
Nagy örömmel fedeztem fel hallgatóink sorában a siófoki Matyiké Sebestyén Józsefet, akinek a verseit és egyéb írásait már előzőleg olvastam a legkülönbözőbb folyóiratokban. A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajzi Tanszéke mindig is vonzotta a magyar kultúra ihletett munkásait és tanszékünk is igyekezett figyelembe venni a kiemelkedő, nem mindennapi, az általánosból kimagasló kulturális törekvéseiket.
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy mint az Ethnica Alapítvány kurátora és mint az Ethnica könyvsorozat szerkesztője egészen közeli kapcsolatba kerültem Matyikó Sebestyén Józseffel. Ezt a verseskötetet, amit most kezében tart az olvasó, Matyikó Sebestyén József állította össze, részint régebbi, részint újabb verseiből. Hogy teljes képet alkossunk Matyikó Sebestyén József művészetéről, az élete folyásával is meg kell ismerkednünk. Székesfehérváron született 1951-ben. Középiskoláit Siófokon végezte, majd a kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Tanítóképző Főiskola elvégzése után a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán könyvtáros diplomát szerzett.
Pályáját Siófokon - ahol ősei a település alapító családjai voltak - a Városi Könyvtárban kezdte, mint helytörténész-könyvtáros. Diákkora óta (1976) foglalkozik szépirodalommal. Főleg verseket ír, de néhány karcolata, tanulmánya, esszéje is megjelent országos és dunántúli lapokban. Verseit szívesen fogadták s napjaink irodalmi folyóiratai sorra közlik; mondhatni rendszeresen. Nemcsak a Somogy, a szülőföld irodalmi folyóirata, hanem a pécsi Jelenkor is; a Mozgó Világ, a Forrás, a Napjaink, az Alföld, a Palócföld, a Műhely, a Nyelvünk és Kultúránk, a Confessio, a Diakonia, az Új Ember, a Magyar Nemzet, a Magyar Hírlap, a Hitel, a Hazánk, az Új Horizont, a Somogyi Hírlap és a Honismeret...
Közben ahogy telt-múlt az idő megjelent versei arra érdemesítették, hogy országos antológiák szerkesztői fölkérjék, az általuk szerkesztett antológiákban való szereplésre. Így jutott hely verseinek a Kormos István szerkesztette Madárúton című antológiában 1979-ben, a Bihari Sándor szerkesztette "A megszolgált örökkévalóság" című kötetben, 1984-ben, továbbá a Memorial Foundation for Jewish Culture támogatásával megjelent dr. Scheiber Sándor szerkesztette MIOK Évkönyvekben 1982-ben és 1984-ben.
Vissza