Előszó
Természetes, hogy „értünk magyarul", hiszen anyanyelvünket 3-4 éves korunkra jószerivel elsajátítottuk. Sokan azt gondolják, ezzel a dolog be van fejezve, most már inkább idegen nyelvek...
Tovább
Előszó
Természetes, hogy „értünk magyarul", hiszen anyanyelvünket 3-4 éves korunkra jószerivel elsajátítottuk. Sokan azt gondolják, ezzel a dolog be van fejezve, most már inkább idegen nyelvek elsajátítására fordítsuk az energiát. Pedig a nyelvről való tudásunk világismeretünk fontos része, nem véletlen, hogy kitüntetett helye van oktatási rendszerünkben. (Idegen nyelvet is könnyebb biztos magyar nyelvtani ismeretek birtokában tanulni.)
Összeállításunk elsősorban maturandusok (s érettségire felkészítő tanárok) számára készült, de használatát egy-egy témakör gyakoroltatására, ismétlésére is ajánljuk - akár mind a négy középiskolai évfolyamon.
A szóbeli érettségi - mindkét szinten - elvárja a jelöltektől, hogy elméleti tudásukat valamilyen szöveghez kapcsolva, mintegy a szövegből bontsák ki. Segédanyagunk e készség kialakítását szolgálja. A tételek kiválasztásakor a középszintű vizsga követelményeit vettük alapul, persze ezek a témák felső szinten is szerepelhetnek. A feladatok kidolgozásában szereplő anyag olykor a középszinten elvárhatónál bővebb, pl. a nyelvemlékek hangtani, szókészletbeli és nyelvtani sajátosságainak ismerete már emelt szintű követelmény (7. tétel).
Tanítási gyakorlatunk során tapasztaltuk, hogy a gimnáziumi tanórák feszített munkatempója aligha alkalmas rá, hogy az elsajátított elméleti tudnivalók legfontosabb elemeit szem előtt tartva felfedezzük ezek érvényesülését a legkülönfélébb típusú szövegekben. Ez ugyanis elég aprólékos, időigényes dolog. Ezt a folyamatot próbáltuk meg úgy felgyorsítani, hogy mintákat mutatunk be e feladatgyűjtemény lapjain. A szövegek - tudatosan - legtöbbször jóval hosszabbak annál, amilyent a szóbelin majd elemezni kell: a gyakorlás során ugyanis nincs az időnk megkötve, s hosszabb szövegen az elmélet gazdagabban, teljesebben bemutatható.
24 elméleti témát fejtünk ki egy-egy szöveg alapján úgy, hogy először megjelöljük az érettségi nyolc témakörének valamelyikét, majd az abból választott tételt, s a tételhez kapcsolható A feladatot. Ezt a feladatot azonnal el is végezzük, azaz a tételt kidolgozzuk. Az itt adott minta természetesen fiktív, más jó megoldások is elképzelhetők. Utána következik egy másik, B feladat (ebben legtöbbször csak a szöveg új), amelynek megoldásával a jelölt - az első mintájára - maga próbálkozhat.
Vissza