Előszó
Egy többkötetes gyűjtemény első darabját tartja kezében az olvasó. A Helyismereti kutatók kézikönyvei c. részkötetekből álló mű célja: a helyi - helytörténeti, honismereti és általában a regionális jellegű - kutatás igényességre, tudományos alaposságra törekvő, de jelentős részben "amatőr" munkatársai számára kalauzul szolgáljon.
E mű tervezete, eszméjének vázlata először 1971-ben, Siófokon a múzeumok, könyvtárak és levéltárak vezetőinek közös tanácskozásán került megvitatásra. Általános helyesléssel fogadott kiindulópontunk az volt, hogy a kutatást segítő intézmények (közgyűjtemények) és ennek megfelelően a változatos megjelenésű források széttagoltsága, elkülönülése miatt szükség van olyan Útmutatóra, amely együttesen mutatja be a részterületeket, forrástípusokat - jelezve azok összefüggéseit is. Sok irányba mutatva, kalauzolva jelöli tehát a kutatás helyes és kívánatos módszereit, lehetőségeit (de nehézségeit is), a szolgáltató, segítséget adó intézményeket és a legfontosabb segédleteket. Kézikönyveink nem avatnak senkit sem tudóssá, ám forgatásuk, használatuk révén az elmélyülés és alaposság igénye támadhat fel a használóban. Ha a kiadványsorozatunk eléri ezt a célt - célhoz ért. Eredetileg egyetlen kötet megjelentetését terveztük. A mű gyakorlati kivitelezése során azonban kiderült, hogy alapvető célkitűzésünk csak több, egymáshoz kapcsolódó kötettel valósítható meg kielégítő formában.
A kézikönyvek közül - sajnos - nem az a kötet lát most napvilágot elsőként, amelyiknek az élen kellene járnia. Részben ezt ellensúlyozandó, részben annak jelzéseként, hogy "sorozatunkból" a következő években milyen kötetek megjelenése várható, az alábbiakban - köteteim szerint - a készülőfélben levő mű teljes tagolódását bemutatjuk:
A helytörténeti kutatás módszerei
Intézményi adattárak
- Múzeumok (jelen kötetünk)
- Levéltárak
- Könyvtárak és egyéb intézmények Kalauz a helyismereti kutatás irodalmában (Több részkötetben)
Mint a felsorolásból is látható: kiadványunk ellentmondásos, a tájékoztatás gyakorlati szempontjait szem előtt tartva vállaljuk azonban ezt az ellentmondást. Módszertani útmutatót csak a helyismereti kutatás egyik, ám legkidolgozottabb, legtöbb érdeklődőt vonzó területe, a helytörténeti kutatás számára adunk.
Vissza