Előszó
ELÖLJÁRÓ BESZÉD.
Éppen most van negyven esztendeje annak, hogy megkezdtem előadásaimat a művészetről a középiskolák felsőbb osztályos tanulói előtt Budapesten a Barcsay-utcai gimnáziumban és Magyarország majd minden nagyobb városában; a nagyközönség előtt pedig a Szabad Lyceumban, a műcsarnoki kiállításokon, a Szabad Egyetemen és a Nemzeti Szalonban, főleg azonban az Ernst-Múzeumban, ott egyhuzamban 25 éven át. Ennek a sok száz előadásnak velejét foglaltam össze ebben a kis könyvben. A megszabott keretben csak futó pillantást vethettem a magyar művészetre.
Ha olvasóimnak hangom és előadásom módja tetszeni fog, a magyar művészet kimagasló alakjairól is adok majd hasonló összefoglalást.
Budapest, 1938 ősze.
Dr. Lázár Béla.
Vissza
Fülszöveg
A magyar művészeti irodalomban hiányzott eddig olyan könyv, amelyből a művészet lényegére és történetére vonatkozó ismeretek a közönség legszélesebb rétegei számára könnyűszerrel elsajátíthatók lennének.
Ezt a hiányt pótolja dr. Lázár Béla könyve, a "Művészet".
végigvezeti olvasóit a kitünő tollú szerző a művészetek egész történetén, a primitív ember meghatóan naiv produkcióitól kezdve a művészfejedelmek örökbecsű alkotásain keresztül az ultramodern művészi törekvések ismertetéséig. De nem fullasztja bele olvasóit a részletek tömkelegébe, nem ad megemészthetetlen adathalmazt, hanem filmszerű pergetésben elvonultatja a művészeti irányok egymásutánját, mégpedig az illető művészeti stílus legnagyobbjainak alkotásain keresztül. Nem sorol fel minden művészi alkotást, de a leglényegesebb művek kompozíciójának megmagyarázása útján megérteti olvasóival, egy-egy stílus, mint pl. az antik, a román, a gótika, a renaisssance, a barokk, a rokokó, az impresszionizmus, a pleinair, stb. lényegét...
Tovább
Fülszöveg
A magyar művészeti irodalomban hiányzott eddig olyan könyv, amelyből a művészet lényegére és történetére vonatkozó ismeretek a közönség legszélesebb rétegei számára könnyűszerrel elsajátíthatók lennének.
Ezt a hiányt pótolja dr. Lázár Béla könyve, a "Művészet".
végigvezeti olvasóit a kitünő tollú szerző a művészetek egész történetén, a primitív ember meghatóan naiv produkcióitól kezdve a művészfejedelmek örökbecsű alkotásain keresztül az ultramodern művészi törekvések ismertetéséig. De nem fullasztja bele olvasóit a részletek tömkelegébe, nem ad megemészthetetlen adathalmazt, hanem filmszerű pergetésben elvonultatja a művészeti irányok egymásutánját, mégpedig az illető művészeti stílus legnagyobbjainak alkotásain keresztül. Nem sorol fel minden művészi alkotást, de a leglényegesebb művek kompozíciójának megmagyarázása útján megérteti olvasóival, egy-egy stílus, mint pl. az antik, a román, a gótika, a renaisssance, a barokk, a rokokó, az impresszionizmus, a pleinair, stb. lényegét és olyan művészek, mint Phidias, Apelles, Praxiteles, Bramante, Giotto, Masaccio, Leonardo da Vinci, Michel Angelo, Raffael, Tizian, Dürer, Rembrandt, Rubens, Velasquez, Greco, Manet, Courbet, Munkácsy, Szinyei-Merse stb. nagyságát.
Ez a mű egy kötetben egyetemes művészettörtéentet ad. Felöleli az építészet, szobrászat és festészet egész anyagát.
Az egyes művészeti irányok és korok gyors vágtában rohannak el az olvasó előtt és ahogy az író magyaráz, észrevétlenül megtanuljuk, hogyan kell egy képet vagy szobrot szemlélni, mi az, ami egy alkotást művészivé és örökbecsüvé avat. Nagy segítségérre van ebben a szerzőnek az illusztrációs anyag: közel 100 szövegkép és 37 műmellékleten elhelyezett 65 remek reprodukció szemlélteti az elmondottakat.
Dr. Lázár Béla könyvét mindenki megértheti, nemcsak a képzett olvasó. Biztoskezű, megbízható kalauz a művészet gyönyörű birodalmában, az emberteremtette álomképek színes virágoskertjében.
Vissza