Előszó
A "Fémipari alapképzés"-hez szükséges tanári eszközrendszer szemléltető modelljeinek műszaki rajzait azzal a céllal bocsátjuk intézeteink rendelkezésére, hogy ezek alapján a tárgyak elkészítéséhez segítséget adjunk.
A modellek tervezése, és a mintakészlet kialakítása folyamán a pedagógiai és műszaki szempontok mellett az "eszközrendszerré" való fejleszthetőséget is figyelembe vettük.
Ezért az 1. sz. modell-készlet csak az alapját tartalmazza a tantervi témák tanításához szükséges imitációs és analóg modelleknek, melyeket a továbbiak során részben illusztrációkkal, vázlatokkal /faliképekkel, diaképekkel, projektorábrákkal, mozgófilmekkel/ esetleg újabb modellekkel tehetünk teljesebbé.
Az 1. sz. modellkészlet darabjainak kiválasztásánál figyelembe vettük, hogy először a legszükségesebb és a könnyebben elkészíthető egyszerűbb tárgyakat tartalmazza. Ezek legyártása ugyanis intézeteink többségében önerőből is megoldható és a megmunkálások folyamán szerzett tapasztalatok a további eszközök /összetettebb, esetleg működtethető modellek/ készítésénél jól hasznosíthatók.
A szemléltetésnél használt modellekkel kapcsolatos legfontosabb követelmény a használhatóság.
Az alapfogalmak megértetéséhez,
- a jelenségek előidézéséhez,
- a tanított szabályok helyességének bizonyításához csakis a célnak teljesen megfelelő eszközöket használhatunk. Ezért a modellek gyártásánál a méretpontosság betartása mellett a működtethet őseget is követelményként kell felfognunk. Ez vonatkozik az összes illeszkedésre, derékszögűségre stb. /Pl. a 02-00 rajzszámú rátétgyűrűs kétoldalas dugós idomszer "megy" oldala a mérés szabályai szerint illeszkedjen a 10-00 r.sz. kulisszakő furatába./ Ezeket a követelményeket a "Gyártási szempontok" című részben tüntettük fel. A modellek tetszetős kivitelezésével kapcsolatban a kiállítási tárgyakra vonatkozó minőséget szeretnénk megjelölni.
Vissza