Előszó
Zala megye felszabadulás utáni iparfejlődésének történetét tárgyalja e tanulmány, az 1945 március végén-április elején történteket a felszabadulástól az 1960-70-es évek fordulója körüli időszakig, statisztikai számadatait tekintve pedig 1975-ig.
Zalát még a mai köztudat is az ország legkevésbé iparosodott területei közé sorolja, annak ellenére, hogy az éppen vizsgált korszakunk utolsó időszakában már az iparilag közepesen fejlett megyék sorába tartozik. Kétségtelenül a legmesszebbről indultakkal rajtolt egy sorban a felszabadulás után, s ekkor a megye ipari-üzemi munkásainak a száma - a MAORT-ot (Magyar Amerikai Olajipari Rt.) kivéve - nem igen érte el egyetlen mai nagyüzemét sem.
A megye felszabadulás előtti, kapitalista-kori iparával, annak történetével még e rövidre fogott bevezetőben sem foglalkozom. Az iparral kapcsolatban lényegében egyetlen történeti munka jelent meg a közelmúltban (T. Mérey Klára: Zala megye gyáripara 1944 előtt. Zalai Gyűjtemény 12. Zalaegerszeg, 1979. 181- 197. old.) Elsősorban a megyei forrásanyagok feltáratlansága kizárta a teljesség igényét, a mélyebb elemzés lehetőségét.
Egy forrásadottságaiban és forrásanyagaiban még nagyon is élő, lényegében egységesnek tekinthető, szocialista gazdaság- és iparfejlődést kell ábrázolni, a maga nagyon is sajátos zalai útjával. Figyelembe kell venni, hogy a mai, gyorsan változó korunk szinte még gyorsabban változó gazdasági átalakulásai, sikerei, esetleges kényszerpályái Zala megye nagyon is rövidmúltú iparára - arra az iparra, melynek hagyományai nemigen voltak a kapitalista múltban - jelentős mértékben hatottak, s hatnak ma is.
Még csupán egyetlen megjegyzést tennék, nevezetesen azt, hogy a vizsgált időszakban a megye területén az akkor adott területet értjük, (tehát az 1979. január 1-i közigazgatási átszervezés előtti állapotot) annak iparát, számadatait, mivel az így szerepelt mind forrásainkban, a statisztikai adatot közlő munkáinkban, mind pedig a tervekben- és jelentésekben.
Vissza