Előszó
1. Magyarország településhálózata
1.1. A települések létrejöttének okai, feltételei, szempontjai
Az ember fejlődéstörténete során jól nyomon követhetjük azt a tényt, hogy az egyre magasabb civilizáltsági és műveltségi szintet elérő emberek szinte attól a pillanattól kezdve, hogy a törzsfejlődésben elkezdték a saját útjukat járni, mindig szükségük volt olyan természetes vagy mesterséges létesítményekre amely:
- biztonságot és védelmet nyújtott a természet az időjárás viszontagságai ellen;
- megfelelően megóvta őket a ragadozók és más embercsoportok támadásaitól;
- lehetőséget nyújtott a csoportok (horda, törzs, népcsoport) mindennapi életének lebonyolítására;
- biztosította a vallási, kultikus tevékenységet;
- biztosította a természeti javak, élelem, fegyver, ruházat tárolását és a megfelelő pihenést, a szaporodást, az emberi munkaerő újratermelődését.
A fejlődő ember tehát, attól a pillanattól kezdve, ahogy az evolúciós fejlődés során elhagyta a fák ágai által biztosított természetes védelmet, lejött a talajra és elkezdte szerszámként használni a természet tárgyait, kiszolgáltatottan állt az eső, szél, hó, hőség és más természeti és időjárási hatásokkal szemben. Ki volt téve a ragadozók támadásainak, nagy volt a valószínűsége annak, hogy mindaz, amit élelemként nem tudott megenni, csak összegyűjteni, más élőlények elrabolják tőle.
Ezért természetesnek tűnik, hogy egyik első teendője az volt, hogy megfelelő biztonságot adó természetes létesítményt keressen magának. Ezek először növényi levelekből összetákolt tetők, természetes barlangok voltak, majd a szerszámok tökéletesedésével, a tűz felfedezésével fokozatosan alakultak át egyre tökéletesebb műszaki létesítményekké.
Egyre több és több anyagot használt fel, bár hosszú évezredeken át a természetes alapanyagok szolgáltak a lakóhely kiépítésének alapjául. A növényi rostok, a fa, a kő, az agyag egyaránt ezt a célt szolgálta.
Vissza