Előszó
A hőtan és a hő mibenlétét, és azokat a jelenségeket vizsgálja, amelyek annak helyi, minőségi és módozati változásait kísérik. A műszaki hőtan ezen túlmenően a hő technikai felhasználósának,...
Tovább
Előszó
A hőtan és a hő mibenlétét, és azokat a jelenségeket vizsgálja, amelyek annak helyi, minőségi és módozati változásait kísérik. A műszaki hőtan ezen túlmenően a hő technikai felhasználósának, hasznosításának tágkörű problémáival foglalkozik és ennek keretében a hő termelésének, közlésének és más energiafajtákra való átalakításának folyamatit vizsgálja. Ez az eltérés a fizikus és a technikus, vagy ha úgy tetszik, a fizika és a technika célkitűzései között abból a különbségből származik, hogy a fizikus elsősorban tudni, a mérnök pedig e tudások birtokában alkotni akar. Az eltérés -hangsúlyozom- csak a célkitűzésekben van; egyébként kapcsolatuk igen szoros és kiterjedt, ezért ellentmondás nem is lehet közöttük. Fejlődésük is párhuzamosan halad és csupán az irányításra gyakorolt szerepük cserélődött fel az idők folyamán. A múlt század közepéig ugyanis a technikai gyakorlat, az ipar termékenyítette meg a tudományt az által, hegy újabb és újabb feladatok megoldására ösztönözte. Erre például hozom fel a termodinamika megteremtését. A gőzgépek már széles körben üzemben voltak, amikor működésük természettudományos alapjairól még senkinek sem volt fogalma, sőt még a hő mibenlétét se ismerték. A kérdést, hogy az általuk kifejtett munka tulajdonképpen miből is lesz, először Carnot vetette fel és igyekezett megválaszolni. - Ezzel elindította azt az építő munkát, amely alig két-három évtized alatt az emberi szellem egyik legragyogóbb alkotását, a termodinamikát teremtette meg. Később a szerep felcserélődött. már a tudományos kutatás eredményeit követi nyomon az ipari értékesítés. E kapcsolatok révén a modern technikai tudományok a természettudományok egy olyan ágazatának tekinthetők, amely a természettudományos kutató munkának gyakorlati irányú kifejlesztése, főként a fizikai és kémiai kutatásnak szélesebb körre való kiterjesztése.
A műszaki hőtan is tehát csak módosulata a fizikainak és főként abban a tekintetben, tér el tőle, hogy a hőtani ismereteket nem a fizikában használatos fogalmazásban, hanem - az említett gyakorlati célkitűzésekből kifolyólag - abban a formában közli, amelyekben azokra a gépszerkesztő és a hőerőgépek üzemét vivő gépéé mérnököknek szüksége van. Ezt a tárgyalási módot a műszaki hőtan kiépítésében résztvevő mérnökök (Carnot, Clapeyron, Rankine, Zeuner, Hirn, stb.) dolgozták ki.
Tárgyalásunk menete a következő lesz. A tökéletes gázokra vonatkozó általános törvények átismétlése és a termodinamika főtételeinek rövid ismertetése után az idei tananyag keretében tárgyalni fogom a hő termelésének és közlésének technikai folyamatát, tehát az égést és vele kapcsolatosan a szilárd tüzelőanyagok elgázosítását, továbbá a hőnek vezetés, konvenció és sugárzás útján történő átszármaztatását. A második részt a gázok és gőzök termodinamikája alkotja különös tekintettel a hőerőgépek munka-folyamataira. Végül a harmadik részben főként a folyadék és gázelegyek termodinamikájával fogunk foglalkozni.
Vissza