Előszó
A műszaki hőtan oktatásának célja, hogy megadja mindazokat az alapvető törvényeket, összefüggéseket, amelyekre á később tárgyalásra kerülő szaktárgyak felépülnek. Ilyen vonatkozásban a tárgy a központi fűtés, a légtechnika, hűtőberendezések című tantárgyak alapozó tárgya. A tárgy két olyan anyagrésszel foglalkozik, amelyeknek elsajátítása a leendő épületgépész szakemberek számára elengedhetetlenül szükséges. Ez a két fő fejezet a következő:
I. Termodinamika
II. Hőközlés
Mindkét rész a legszükségesebb ismereteket tárgyalja, olyan mértékben, hogy az épületgépészek, tanulmányaik befejezése után, hőtani ismereteiket tovább fejleszthetik. Mértékrendszert illetően megemlítjük, hogy hazánkban jelenleg folyamatban van a technikai mértékrendszerről a nemzetközi mértékrendszerre (SI-re) való átállás, amelyet MKSK vagy MKSA mértékrendszernek is neveznek.
Az SI rendszer egyöntetű bevezetését a technikába főleg az hátráltatja, hogy az eddigi szakirodalom a technikai mértékrendszert használta, és a SI rendszerre való áttérés főleg a táblázatok, mérési adatok használatát nehezíti meg.
A technikai mértékrendszer alapegységei: hosszúság (m), az erő illetve súly (kp), az idő (sec) és a hőmérséklet (T).
A nemzetközi mértékrendszer (SI) alapegységei: hosszúság (m), a tömeg (kg), az idő (sec) valamint a hőmérséklet (T) vagy az áramerősség (A).
A műszaki tradíciókra való tekintettel az erő mértékegységét nem newtonban, hanem kilopondban adjuk meg. A hőenergiát pedig nem joulban, hanem kilokalóriában mérjük.
A jegyzetben tehát a még érvényben levő - hat alapegységgel (m), (s), (kp), (°K), (kg), (kcal) dolgozó - ún. kevert rendszert alkalmazzuk. Gyakorlásképpen némely esetben a SI mértékrendszert is feltüntetjük.
Vissza