Előszó
Általános és alapvető tapasztalat, hogy az egymástól eltérő hőmérsékletü közegek, illetve egy közeg különböző hőmérsékletű részei között hőfokkiegyenlitődés jön létre, ha a vizsgált rendszer egyébként külső behatásoktól mentes.
A termodinamikából ismeretes az is, hogy a hőfokkiegyenlitődés mindig a melegebb közegből (közegrészből) a hidegebb közegbe (közegrészbe) átmenő hőmennyiség hatására jön létre.
A "Hőátvitel" - mint a műszaki hőtan jelentős fejezete - a hő a tér egy pontjáról valamely más pontjára való eljutásának, a hő terjedésének törvényszerűségeit tárgyalja.
Már itt meg kell emliteni, hogy bár a hő terjedésének iránya egyértelműen meghatározott, igen elterjedten nevezik a hő terjedésének jelenségeit "hőcsere" jelenségeknek, a hőnek egyik közegből a másikba történő átvitelét szolgáló berendezéseket "hőcserélő" -nek. Ezek az elnevezések nyilvánvalóan nem fedik a lejátszódó fizikai jelenséget, azonban olyan általánosan elterjedtek a műszaki irodalomban és szóhasználatban, hogy kiküszöbölésük nem látszik lehetségesnek, de nem is szükséges. Amennyiben ugyanis a jelenségekről helyes képünk van, ugy ezek a kifejezések néni okozhatnak zavart, vagy félreértést.
A műszaki gyakorlatban a hőátviteli feladatok jelentős és egyre fokozódó szerepet játszanak. A műszaki fejlődés, az uj technológiai eljárások e területen is egyre bonyolultabb feladatokat vetnek fel, melyeket nem elég egyszerűen megoldani, hanem jól és gazdaságosan kell megoldani. Mindezekhez a jelenségek egyre mélyebb megismerésére, és a szerzett ismeretek célszerű felhasználására van szükség.
Az energiaátalakitó berendezésekben, a különböző technológiai folyamatok során biztosítani kell azt, hogy a hő előirt feltételek mellett jus - son az egyik közegből a másikba. Más esetben biztosítani kell, hogy egyegy közegben megfelelő hőfokeloszlás legyen, vagy a hőfokeloszlás előirt módon (adott esetben lassan, más esetben gyorsan) változzon.
A mérnöki feladatok ennek megfelelően nagy vonalakban a következő jellegzetes csoportokra bonthatók a hőátvitel területén:
a hőnek egyik közegről a másikra történő átvitelét szolgáló berendezések méretezése és ezek üzemviszonyainak meghatározása,
a hőáramlás intenzitásának növekedését eredményező megoldások, vagy ezzel ellentétben szigetelési problémáknál, a hőáramlás intenzitását csökkentő megoldások kidolgozása.
Vissza