Előszó
A költségvetési - tehát állam- és közigazgatási, oktatási, egészségügyi, kulturális - intézmények működési sajátosságait elemezve tűnt fel, hogy a biztonságszervezés körébe sorolható ügyeknek sokszor nincs igazi gazdájuk.
A rendészeti, vagyon-, tűz-, munka-, és polgári védelmi ügyintézők gyakran formális megbízással, szakképzettség nélkül kísérlik (vagy éppen meg sem kísérlik) elvégezni feladataikat. Nem ok nélkül véljük úgy, hogy a gazdasági társaságok, szervezetek „háza táján" sincs ez másképp.
A széleskörű tapasztalatok szerint ott jobban mennek a dolgok, ahol legalább egy szakképzett, ambiciózus, - a biztonságszervezés szerteágazó és Összetett, egymással összefüggő feladatait értelmezni és megoldani képes - személyt bíztak meg kapcsolt munkakörben - ezekkel az ügyekkel. Az első számú vezetőnek e tekintetben „hátországa" van, és nem véletlen, hogy az ún. fő- vagy alaptevékenységét is kevesebb kritika éri.
A Művelődési és Közoktatási Minisztérium illetékes főosztálya felismerve az előbbieket, képzési programot segített életre biztonságszervezői (rendészeti-, vagyon-, tűz, munka-, és polgári védelmi) feladatot összevont munkakörben is ellátni képes szakemberek képzésére.
Az államilag elismert szakképzés az Országos Képzési Jegyzékben 5369 FEOR számon szerepel. A tanfolyamok és a vizsgáztatás fő intézményi hátterét a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Közgazdasági Továbbképző Intézet adja.
A szakképzés tematikája és vizsgakövetelményei széleskörű, naprakész ismeretek oktatását szabják meg. A tananyagok (jegyzetek) a gyakorlati munka során jól, kézikönyvként is hasznosíthatók a nemzetgazdaság ágazataiban, a közigazgatásban és az államigazgatásban tevékenykedő vezetők és biztonságszervező szakemberek munkájában.
A tananyagot létrehozók igényességét - a tartalom, a szakmai- és nem utolsósorban nyelvhelyesség terén - az is indokolta, hogy egyúttal a felsőoktatásban is - figyelembe vehető és e téren sok tekintetben hiánypótló jegyzeteket kívántak rendelkezésre bocsátani.
Az külön öröm, hogy a szakterületek elismert képviselői szerint nemcsak az oktatást, hanem az önképzést,- a napi gyakorlati munkát segítő kézikönyveket is sikerült e jegyzetsorozattal megjelentetni.
Közgazdasági Továbbképző Intézet
biztonságszervező szakbizottsága
Vissza