1.067.327

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány)

Gödöllő forradalmi napjainak és munkásmozgalmának története 1918-1919

Szerző
Szerkesztő
Gödöllő
Kiadó: Gödöllő Város Tanácsa-MSZMP Gödöllői Városi Bizottsága Munkásmozgalmi Emlékbizottsága
Kiadás helye: Gödöllő
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 100 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Az egyik szerző, Csiba József által dedikált példány. Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kötetünkkel a Magyar Szocialista Munkáspárt Gödöllői Városi Bizottsága mellett tevékenykedő Munkásmozgalmi Emlékbizottság öt esztendős működésének dokumentumait veszi kézbe az olvasó.
A Bizottság... Tovább

Előszó

Kötetünkkel a Magyar Szocialista Munkáspárt Gödöllői Városi Bizottsága mellett tevékenykedő Munkásmozgalmi Emlékbizottság öt esztendős működésének dokumentumait veszi kézbe az olvasó.
A Bizottság 1974-ben alakult meg a Propaganda-Művelődési Osztály irányításával. Céljául azt tűzte ki, hogy felderítse városunk munkásmozgalmának lehetőleg teljes történetét, az abban szereplő vezetők életútját, számon tartsa az élő tanukat, s gondoskodjon arról, hogy gazdag életútjuk történelmi tapasztalatai, értékes emlékei ne menjenek veszendőbe. Munkánk tehát párhuzamosan, több szálon folyik, hosszabb távra szóló tervek szerint. Könyvünk azt mutatja, hogy jelenleg hol tartunk. Közreadjuk a már elkészült biográfiákat s az 1918-19. évi forradalmak gödöllői történetét. Ez utóbbival hozzá kívánunk járulni ahhoz is, hogy városunk a 60. évfordulón méltóan emlékezzen a magyar kommunista mozgalom és az első szocialista forradalom gödöllői hőseire.
Ez a szempont magyarázza, hogy az életrajzok között helyet kapott a Magyar Tanácsköztársaság két országos vezetőjének: Stromfeld Aurélnak és Karikás Frigyesnek életrajza. Stromfeld Aurél életének legjelentősebb szakasza telt Gödöllőn s ennek révén városunk is történelmi nagyjai között tartja nyilván, lakótelep. KISZ-alapszervezetek viselik nevét.
Karikás Frigyes a gödöllői járás pártszervezője 1919-ben, s a Légszesz úti 4. sz. Általános Iskola névadójaként tiszteli. A névadás is kifejezi azt, ami a történelemből kiviláglik s amit városunk címere is szimbolizál: a város és járás múltja, jelene és jövője elválaszthatatlanul egybefonódott. Amikor a gödöllői olvasóval részletesen ismertetjük Karikás Frigyes életútját és munkásságát, ezt a tanulságot tartjuk szem előtt.
A következő években Bizottságunk a megkezdett úton járva folytatni kívánja az életrajzok, visszaemlékezések gyűjtését, hogy Gödöllő munkásmozgalmi vezetőinek arcképcsarnokába mindenki bekerüljön, aki a szocialista forradalomnak szentelte életét múltban és jelenben, s aki például szolgálhat a mindenkori ifjúságnak.
Folytatjuk a történelmi kutatásokat is azzal a céllal, hogy az egész gödöllői munkásmozgalom teljes részletességű történelme is követhesse a mostani bemutatkozást. Kötetünket Gödöllő város közönségének ajánljuk.
Azoknak, akik ismerik a város forradalmi múltját s ismerték és becsülték annak szereplőit, emlékeztetőül, akik mindezt nem ismerik, azoknak tanuságtételül. Tanuságául annak, hogy Gödöllőn is mindig voltak olyanok, akik az igazságért szót emeltek, harcoltak és dolgoztak érte, hogy Kossuth Lajos vagy Stromfeld Aurél biztos alapon álltak itt, s Gödöllő általuk nem az elnyomás, hanem a szabadság szimbóluma a magyar történelemben.
Különösen ajánljuk munkánkat városunk ifjúságának. Tanulják meg belőle is, hogy a munkásosztály forradalma és ügye összefoglalója a magyar nép forradalmainak és alkotó munkájának. A magyar történelemben a haladást mindig azok hordozták, akik koruk színvonalán a dolgozó emberek ügyét karolták fel és a tömegek aktivitása vezérelte őket. A XX. században a szocialista forradalom az, ami a tömegek aktivitását a legmagasabb fokra emelte, akik érte kockáztatták életüket, akik érte dolgoztok, azok a XX. század magyar nemzeti történelmének hősei: munkások, parasztok, cselédek, iparosok, népükért égő értelmiségiek - mint másutt, Gödöllőn is. Harcaikkal, munkájukkal szerezték meg a jogot arra, hogy emléküket megőrizzük, odasorolva őket Dózsa katonáihoz, kuruc vitézekhez. 1848-49 demokratáihoz és honvédkatonáihoz. Vissza

Tartalom

Előszó 3
I. Gödöllő az 1918/1919. évi polgári demokratikus forradalom idején
(Fábri Miklós - Heltai Miklós Gábor) 6
1. Gödöllő az első világháború idején. Az oroszországi forradalom hatása 6
2. Az őszirózsás forradalom győzelme 9
3. Gödöllő a polgári forradalom után 10
4. A néptanácsok megalakulása a járásban és Gödöllőn (1919 január) 13
5. Kísérletek Gödöllőn a földbirtok felosztására 15
II. Gödöllő a Tanácsköztársaság alatt (1919)
(Fábri Mihály - Heltai Miklós Gábor) 20
1. A munkás-földműves tanács megalakulása 20
2. A Járási Tanács megalakulása 23
3. A Vörös őrség megszervezése 25
4. Az egyesült párt tevékenysége 26
5. Gazdasági élet 29
6. A gödöllői munkástanács szociális intézkedései 32
7. A munkástanács gondoskodása a gyermekekről 35
8. A Tanácsköztársaság művelődéspolitikája Gödöllőn 36
9. A közellátás kérdése a Tanácsköztársaság idején 38
10. Gödöllő a honvédő háború időszakában 40
11. Az ellen-forradalmi megtorlás 45
III. A Magyar Vörös Hadsereg főhadiszállása
Stromfeld Aurél a gödöllői kastélyban (1919) (Heltai Miklós) 53
IV. „De híremet nemcsak keresem pennámmal" Karikás Frigyes
(Heltai Miklós) 67
V. Függelék (Munkásmozgalmi Arcképcsarnok) 80
Czeczulics János (Heltai Miklós Gábor) 88
Illés István (Csiba József) 92
Kobzi János (Csiba József) 93
Hajduczi János (Csiba József) 94
Jámbor Sándor (Csiba József) 96
Valentin János (Csiba József) 97
Keresztessy Géza (Heltai Miklós Gábor) 97
Tóth István (Csala András) 98
Hargitai János (Csiba József) 98
Mikola Árpád (Csiba József) 99
VI. A fényképek jegyzéke
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány) Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány) Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány) Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány) Munkásmozgalmi almanach (dedikált példány)

A borító kopott.

A címlapon az egyik szerző, Csiba József névre szóló dedikációja látható.

Állapot:
3.440 ,-Ft
17 pont kapható
Kosárba