Előszó
A tanulmánykötet, melyet kezében tart az olvasó, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által elindított HEFOP 1.3.2-05/1 intézkedés keretében készült. A Családbarát munkahelyek és családbarát település/lakókörnyezet kialakításának támogatása című intézkedés célja családbarát munkahelyek és családbarát település/lakókörnyezet kialakításának előmozdítása családbarát munkaszervezeti, munkaszervezési és humánerőforrás-gazdálkodási módszerek, munkahelyi politikák, valamint a családbarát település koncepciójának szélesebb körben történő elterjesztése által, amely kiegyensúlyozottabb viszony megteremtését segíti elő a munka és család világa között. A program keretében egy közbeszerzési eljárás útján kiválasztott konzorcium, melynek vezető szervezete a HEWITT Humán Tanácsadó Kft., szolgáltatóként tanácsadói tevékenységet hajtott végre a nyílt pályázati úton kiválasztott Kedvezményezettek részére a fenti célkitűzések megvalósítása érdekében.
A HEFOP 1.3.2. intézkedés céljait tekintve közeli rokonságban áll a 2000 óta minisztériumi szinten meghirdetett „Családbarát Munkahely" díjjal, de ezzel ellentétben a HEFOP program keretében a nyertes pályázók konkrét szakmai támogatást vehettek igénybe. Ennek ellenére az előzetesen elvárthoz képest csak kevés for-profit cég illetve önkormányzat jelentkezett a felhívásra. A HEFOP intézkedés a konkrét szakmai segítségnyújtáson kívül a családbarát munkahely, a munka-magánélet eszméjének elterjesztését vállalta. Ennek elősegítésére 2006-ban elkészült három népszerűsítő kiadvány: a Családbarát település és lakókörnyezet/Családbarát település és lakókörnyezet kialakításának szempontjai, módszerei, Önkormányzati szakanyag; a Családbarát munkahely/Családbarát munkahelyek létrehozásának elmélete és gyakorlata, Munkáltatói szakanyag; valamint a Családbarát munkahely/Családbarát gyakorlat megvalósítása során figyelembe veendő elvek, szempontok, módszerek és jogszabályok, Általános szakanyag. Mindhárom kiadvány megtalálható pdf formátumban is a projekt keretében létrehozott www.csaladbarat.eu weboldalon.
Az Olvasó által kézben tartott kötetben megtalálható mindhárom anyag a Szociális és Munkaügyi Minisztérium felkérésére és támogatásával készült. Mivel ezek a színvonalas anyagok széles körben nem kerültek terjesztésre, ezek disszeminációját szeretnénk elősegíteni.
A Fővárosi Egyenlőség Módszertani Iroda A munka - magánélet összeegyeztetését segítő és gátló tényezők Magyarországon című, szintén 2007-ben a Szociális és Foglalkoztatási Minisztérium fékérésére készült anyag többek között az esélyegyenlőség, női munkavállalás szempontjait elemző társadalmi helyzetkép, mind a munkavállalót, mind a munkaadót érintő ellátások, jogi szabályozás bemutatása mellett konkrét javaslatokat is tartalmaz a munka és magánélet összehangolásának elősegítésére.
A Családbarát Munkahely Díj megújítása című, 2008-ban készült tanulmány az SZMM Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlősége Osztály által életre hívott "Munka és magánélet összeegyeztetése" elnevezésű, 2006-2010 időszakra felkért civil szakértői munkacsoport munkája. A Családbarát Munkahely díj megújításának megalapozására készült és célja, hogy a családbarát foglalkoztatás nőkre fókuszáló megközelítését tágabb megvilágításba helyezze.
A Fiona Alapítvány által 2007-ben elkészített Férfibeszéd kutatás zárótanulmánya a munkahelyi és családi kötelezettségek összehangolása politikájának érvényesülését férfi vezetők személyes véleményére, hozzáállására, valamint ezen politika egyrészt saját életükben, másrészt az általuk vezetett szervezetben, szervezeti egységben való alkalmazására vizsgálta, de emellett az EU országaiban valamint Magyarországon munka és a magánélet összeegyeztetésének társadalmi és politikai hátterét is bemutatja. A tanulmány része egy, a kormányzatnak és a szakpolitikának javaslatokat adó intézkedéscsomag is.
A kötetben szereplő tanulmányok a családbarátság, a munka-magánélet összeegyeztetésének tárgyköreit ugyan más-más megközelítésből vizsgálják, de nyilvánvalóan átfedésekkel is találkozhat az olvasó. Mivel a fenti anyagok mindegyike önmagában is megálló, koherens egész, ezért a kötet szerkesztői az eredeti írások változatlan megjelentetése mellett döntöttek, remélve, hogy együttes kiadásuk hozzájárul a bennük megjelenített, mindkét nem, valamint az ország gazdasága és versenyképessége szempontjából is kiemelten fontos területek ismertségének és gyakorlati alkalmazásának elterjedéséhez.
Vissza