1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

MTA Művészettörténeti Kutatócsoport tájékoztatója I.

Kézirat gyanánt

Szerző
Budapest
Kiadó: MTA Művészettörténeti Kutató Csoport
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 119 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kézirat gyanánt.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A MTA Művészettörténeti Kutató Csoportjának jelen Tájékoztatója azt a célt szolgálja, hogy a szakmai közvéleménnyel megismertesse a nagy magyar művészettörténeti összefoglalás előkészítésének első... Tovább

Előszó

A MTA Művészettörténeti Kutató Csoportjának jelen Tájékoztatója azt a célt szolgálja, hogy a szakmai közvéleménnyel megismertesse a nagy magyar művészettörténeti összefoglalás előkészítésének első stádiumában, a szintézisfeladat körvonalazása érdekében létrejött tanulmányokat.
Ismeretes, hogy az előkészítő és a majdani szerkesztő munkát tíz munka csoport irányítja: ezek vezetőinek korszakot kijelölő, feladatot meghatározó vitaindítóit, nagyobb szakmai, társtudományi kollektívákban már megvitatott tanulmányait tesszük most közzé. Hiányzik sorukból a magyarországi művészettörténet kezdeteit és a XIX. század problémáit, kutatási teendőit vázoló vitaanyag, de megítélésünk szerint a közzétett nyolc, történeti-művészettörténeti korszakok szerint egymást követő tanulmány folyamatos olvasása, egymással való összevetése is segítheti a munka jelen fázisában közvetlenebbül érdekeltek továbblépését és felkeltheti a legszélesebb szakmai közvélemény figyelmét ez iránt az egész tudományszakra tartozó vállalkozás iránt.
Az itt olvasható szövegek többfélék. Céljuk végső soron közös: az egye: korszakok összefoglalása érdekében történő első és legfontosabb lépések kijelölése, a követendő módszer és a reálisan kitűzhető kutatási teendők vázolása illetve meghatározása. Műfajilag mégis különböznek egymástól, és ebben - a nagy kollektív munka adott kezdeti fázisát tekintve - nem látunk ellentmondást. A tanulmányok egyrészt különböző időpontokban készültek, mégpedig 1970 vége és 1972 tavasza között, nyilvánvalóan nem időrendi sorrendben; ez érthetővé teszi a szerkezeti eltéréseket, nem kevésbé az átfedéseket is. Találhatók közöttük szinopszisok, szerkezeti vázlatok, témavázlatok, tükrözve némileg a tanulmányíró egyéni készültségén, koncipiálási készségén túlmenően az adott korszak magyarországi művészettörténeti kutatási helyzetének az adottságait is. A munkacsoport-vezetőknek a teendőkre vonatkozó javaslatai így különböző fokúak: némelyikük elmélyülten indokolja az adott korszaknak szerkesztési szempontból is kijelölendő határait és fejezetbeosztást javasolva mutat rá a konkrét, tárgyalandó problémakörökre és összefüggéseikre; más anyagok a jelen tudománytörténeti helyzet jellemzésével hívják fel a figyelmet a legfontosabb teendőkre. Vissza

Tartalom

Aradi Nóra: Előszó 3
Dercsényi Dezső: Magyarországi művészet a XIII. században (Szinopszis) 5
Marosi Ernő: Magyarországi művészet a XIV. században és a XV. század első két harmadába (Szinopszis) 17
Radocsay Dénes: Késő gótika, reneszánsz (Szinopszis) 37
Garas Klára: A magyar barokk művészete (Problémák, módszerek, szempontok) 47
Zádor Anna: A felvilágosodás művészete (Program tanulmány) 61
Németh Lajos: A XIX.-XX. század fordulóján (Szerkezeti vázlat) 87
Kontha Sándor: A Tanácsköztársaság leverésétől a felszabadulásig (Szerkezeti vázlat) 95
Aradi Nóra: Képzőművészetünk 1945 után (Témavázlat) 105
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem