Előszó
Mindig örömteli feladat útjára indítani valami újat, jelen lenni az első, kezdeti lépéseknél, remélve, hogy a zsenge hajtásból erős, sudár fa cseperedik. így vagyunk mi is ezzel az évkönyvvel: reményeink szerint az első'kiadvány megjelenését évről évre újabbak követik majd, amelyeket, a jelenlegihez hasonlóan, igényes és színvonalas tanulmányokkal sikerül megtölteni.
Évkönyvünkben elsősorban a 19-20. századi magyar illetve egyetemes politikatörténet tárgykörébe tartozó tanulmányoknak kívánunk megjelenési lehetőséget biztosítani, esetenként nem kizárva egy-egy tematikus szám elkészítését sem.
Bemutatkozó kötetünk is részben ilyennek tekinthető, miután a sorozat indítása éppen egybeesik a rendszerváltás kitüntetett esztendejéhez kapcsolódó 20. évforduló ünnepével, annak az eseményláncolatnak a jubileumával, amely gyökeres változásokat idézett elő nemcsak Magyarország, de egész Kelet-Közép-Európa, sőt a két hatalmi blokkra tagolt világ fejlődésében is. Ezen időszak sorsfordítónak bizonyult: több évtizedes autoriter rezsimek buktak meg, demokratikus változások következtek be, Kelet-Közép-Európa hatalmi struktúrája gyökeresen átalakult és kezdetét vette a katonai versengésbe beleroppant, gazdasági összeomlástól fenyegetett, nagy horderejű társadalmi és kulturális változásoktól feszülő szocialista világrend felbomlása.
Az 1989-es átmenet, a forradalmi történések és az ezzel járó társadalmi átalakulás, a társadalmon belüli mozgás többek között olyan hosszú távú geopolitikai (Oroszország és Nyugat-Európa kapcsolatának átformálódása, az európai integráció bővítése), közgazdasági (a neoliberális reformok megjelenése, a komparatív gazdaságpolitika kialakulása, a globalizáció térhódítása), politikai és társadalmi (a közszféra részleges privatizációja és kiterjesztése, a hatalmi elit térvesztése, ugyanakkor részbeni továbbélése, az emberi jogok fokozott érvényesítése, a korábbi kommunista és szocialista pártok átalakulása, a nemi szerepek és viszonyok átrendeződése, a régi és új nacionalizmusok előretörése) változásokat hozott a térségben, amelyek mindmáig hatással vannak életünkre.
Ezáltal hazánk is egy olyan történelmi folyamat részesévé vált, ami visszafordíthatatlanul megváltoztatta a korábban - legalábbis belülről szemlélve - megváltoztathatatlannak látszó hatalmi viszonyokat, a fennálló politikai rendszert, a társadalmi és gazdasági struktúrát, egyúttal mélyreható kulturális és az élet minden szegmensére kiterjedő, máig ható, gyakran földrengésszerű változásokat idézett elő.
A rendszerváltás időszaka, mely természetesen nem köthető egyetlen esztendőhöz, óriási hatást gyakorolt a magyarországi pártstruktúrára is, egyúttal a parlamentáris viszonyok teljes átalakulásához vezetett. így „Pártok, pártrendszerek, parlamentarizmus" elnevezésű kutatócsoportunk is, kutatási témájából és tevékenységi köréből fakadóan, természetszerűleg feladatának tartotta a számos kiváló, a rendszerváltáshoz kapcsolódó konferencia és egyéb rendezvény mellett a maga szerény eszközeivel szintén hozzájárulni a rendszerváltásról történő megemlékezéshez illetve a téma néhány eddig még kellőképp fel nem tárt részkérdésének a vizsgálatához.
Vissza