1.059.310

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mozaikok a komáromi zsidóság történetéből

Szerkesztő
Lektor
Fotózta
Komárom
Kiadó: Komáromi Zsidó Hitközség
Kiadás helye: Komárom
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 224 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN: 978-80-970424-2-4
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A komáromi zsidóság a széles régióban az egyik legrégebben letelepedett közösség. A több évszázados múlt, a 221 éves hitközség teljes történetének nagy része a mai napig feldolgozatlan. A Komáromi... Tovább

Előszó

A komáromi zsidóság a széles régióban az egyik legrégebben letelepedett közösség. A több évszázados múlt, a 221 éves hitközség teljes történetének nagy része a mai napig feldolgozatlan. A Komáromi Zsidó Hitközség 1996 óta minden hónapban megjelenteti a Hitközségi Híradó című lapját. Szinte a kezdetektől nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a jelen eseményei mellett a múlt örökségével is foglalkozzunk. Az utóbbi években az újság mellett a komáromi zsidóságot bemutató oktatási programoknak is kiemelt szerepük volt. Az összegyűjtött tárgyak és dokumentumok a Menházban levő Schnitzer Ármin Mikromúzeumba, illetve a Spitzer Béla Kiskönyvtárba kerültek. 2013 tavaszára úgy gondoltuk, hogy fontos megörökítenünk a komáromi közösség múltját, az épített örökség maradványait a mai kor emberének elérhető és közérthető formákban is. Az iskolák és a kulturális intézmények számára vándorkiállítást készítettünk 15 könnyen szállítható panelből. Elsősorban a fiataloknak szól az okostelefonok által elérhető mobil applikáció, amely Komárom zsidó szempontból fontos épületeire fókuszál és folyamatosan bővül majd.
E könyv pedig arra vállalkozik, hogy bemutassa mindazt, amit eddig a közösség történetéből sikerült összegyűjtenünk, dokumentumok másolatát, eredeti forrásokat, zsinagógáinkat, temetőnket és a hitközségi élet alapvető intézményeit.
A bemutatás mellett kiemelt szerep jut az emberi sorsoknak, a Holokausztot túlélők és a vészkorszak után született komáromi zsidó emberek mesélték el életüket, felidézve a városhoz kötődő emlékeiket.
Tudjuk, hogy sok a feladat még a komáromi zsidóság múltjának feltárása terén, bízunk benne, hogy ez a téma a jövőben több ember érdeklődését felkelti és a mozaikokból lassan teljes egész lesz.
Köszönet mindenkinek, aki segítette e mű létrejöttét, melyet zsidóknak és nem zsidóknak, komáromiaknak és nem komáromiaknak egyaránt ajánlok. Vissza

Tartalom

Előszó 5
A komáromi zsidó temető és emlékezés az elhunytakról 8
A dél-komáromi zsidóság története 31
Schnitzer Ármin (1836-1914) 52
A Komáromi Zsidó Hitközség judaika gyűjteménye 80
Szemelvények a Hitközségi Híradó archívumából 89
Az elfeledett múlt 99
A komáromi zsidó közösség napjainkban 131
Egy talesz és pár imakönyv 147
A Komáromi Zsidó Hitközség a XXI. században 149
Mellékletek 153-224
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem