Előszó
Ma már nincs szükség arra, hogy valamely rádióról szóló könyv előszavában hivatkozzunk a rádiótechnika nagy fontosságára. Azt hiszem, hogy civilizált államban ma már nehezen találhatni olyan embert, aki legalább egyszer életében ne hallgatott volna rádiót. De olyanok, akik némileg értenék is a rádió működését, sajnos, igen kevesen vannak s ezt csak sajnálhatjuk, mert a rádió tudománya szépségekben és érdekességekben bővelkedik és annak számára, aki tudásszomjusággal közeledik feléje, sok tiszta örömet adhat.
Ezt a tudásszomjat a népszerű munkák egész légiója volna hivatott kielégíteni, ha nagy részük egy közös hibában nem leledzenék. Vagy eltorzítják a magyarázat egyszerűségének kedvéért annak valóságos mivoltát, vagy pedig helyes módon magyaráznak ugyan, de ezt a tudományos szakmunkák száraz módján teszik.
Ennek a kis könyvnek célja, hogy az olvasót bevezesse a rádió elméletébe, kifogástalan tárgyilagossággal és a tudomány mai állásának mindenben megfelelően. Hogy fejtegetéseink egyszerűek maradhassanak, kihagytam az elektromosság elméletéből mindent, ami nincs szoros összefüggésben tárgyalásunk anyagával. Igyekeztem továbbá azon, hogy mindent matematikai levezetések mellőzésével magyarázzak meg; csupán egy-két jegyzet szolgál azoknak, akik értenek hozzá, némi utmutatásul, anélkül azonban, hogy a jegyzetek elhagyása bármit is változtatna az érthetőségen. Súlyt helyeztem természetesen az ábrák világos voltára - egyszóval igyekeztem magamat ugy kifejezni, hogy fejtegetéseim helyesek, világosak és közérthetőek legyenek.
Ugy vélem, hogy ebből a szempontból helyesen tettem, hogy kezdettől fogva az elektronelméletre támaszkodtam, amely rendkívül komplikáltnak látszik, bár a valóságban roppant egyszerű és páratlan szépségekben bővelkedő. A legmodernebb elektronelméletnek ez az állandó alapulvétele tette aztán lehetővé számomra, hogy az egyenáram és a váltóáram törvényeit megmagyarázhassam anélkül, hogy, mint szokásos, oldalakon keresztül értekezzem a mágneses mezők siri unalmáról. így, aki könyvem tizenhat fejezetét figyelemmel követte, tudja immár az elektrotechnika mindama részeit, amelyek a rádióamatőr számára szükségesek és hasznosak, beleértve a leadás elméletétől a neutrodyn-készülékekig az egész óriási tudásterületet. Ezzel szemben féltő gonddal őrködtem azon, hogy felesleges ballaszttal éppen a kezdő fogalmait ne terheljem.
Vissza