Előszó
Részlet a könyvből:
"A XIX. század újklasszikus architektúráját kivitelezett épületeken, valamint nem kivitelre hozott rajzokból, karcokból, tervekből is tanulmányozhatjuk.
A kivitelezett épületek egyrészt nagyszabású alkotások, másrészt pedig egyszerű, szerény keretek között mozgó épületek.
A következőkben a nem kivitelre hozott műveket fogjuk tanulmányozni, elsősorban a vázlatokat, karcokat, melyek éppen annálfogva, hogy a reális valóságba történő átültetés folyamata, mely bizonyos mértékig kijózanító hatású, még nem állott be, alkotójuk fantáziája csapongásának csorbítatlan szószólói.
Érdeklődésünk tárgyát képező rajzok, karcok, tervek nagyszabású, monumentális elgondolásokat mutatnak, melyek éppen nagyméretűségüknél fogva tekinthetők olyanoknak, hogy azoknak a valóságba átültetése a reális kereteket jóval túlszárnyaló kivitelezési gépezet megszervezését és jelenlétét tételezik fel. De hibáztathatunk-e olyan architektonikus elgondolást, mely túlcsap a realitások keretén és a képzelet világában szárnyal? Egyáltalán nem! Különösen nem akkor, ha a szóbanforgó elgondolás vázlatban szólal meg, vagyis oly állapotban, melyben az architektonikus gondolat a maga legeredetibb mivoltában, keletkezése pillanatában vetődik reá a rajzpapírra vagy a fémlemezre.
Sem az anyag, sem a költség nem szabnak határt e pillanatban még a képzelet szabad csapongásának. Az ilyen formában megnyilatkozó architektúrák hamisítatlanul visszatükrözik egyrészt alkotóik szellemi képességének legtitkosabb sajátosságait, másrészt ezen keresztül - nem kevésbbé erős színekben - koruk művészi felforgását is.
Nem kivitelezhető architektúrák grafikus bemutatásával már a barokk-korban találkozunk
Az új klasszicizmust jóval megelőzően készíti Andrea Pozzo az ő illuzionisztikus térkompozícióit. Csaknem Pozzóval egy időben látjuk felsorakozni a Bibiena-család egyes tagjainak architektonikus karcait.
Mind a Pozzo, mind a Bibiena-féle grafikai alkotások abban egyeznek, hogy az ott bemutatott architektúrák csaknem kizárólag a képzelet világában mozognak. Ezek architektúrák, melyek nem kivitelezhető; egyrészt azért nem, mert illuzionisztikus beállításuknál fogva hatásuk pusztán egy pontból, vagy egy irányból mondható biztosítottnak, másrészt bennük sem az anyag természeti sajátságai, sem a sajátságai, sem a statika törvényei nem jutnak érvényre."
Vissza