Előszó
„Szólj, s ki vagy, elmondom" - Kazinczy Ferenc verssora szállóigévé vált, olyan pontosan fejezi ki azt a hétköznapivá lett igazságot, hogy a szó magáról a beszélőről is „beszél". Magától értetődő tulajdonságunkká válik nemcsak az, amit, hanem az is, ahogyan mondjuk. Bizonyára te is számtalanszor tapasztaltad, hogy környezeted felismer téged beszéded tempójáról, tagoltságáról, dallamáról, hangod „színéről" és erejéről. Félig ösztönösen, félig tudatosan, de mostanra kialakult valamilyen jó vagy rossz szokásod azon a téren, hogy milyen jellegzetes gesztusokkal, arcjátékkal, tekintettel „kíséred" mondanivalódat... Hiszen társas lény vagy: hol kapcsolatba kerülsz valakivel, hol éppen kapcsolatban vagy, hol kapcsolatot zársz.
Te milyennek látod a fentiek tükrében magad? Milyen eszközzel tudsz jól bánni, hol veszel észre hiányosságokat? Családi, baráti, iskolai és egyéb érintkezéseid során mit jelez vissza a környezeted? Mivel elégedett, mit dicsér? Mi az, ami miatt gyakran konfliktushelyzetbe kerülsz, amit nem fogadnak el tőled? Fogalmazd meg magadnak - magadról! S ha elég bátor vagy, ha van humorod, ragassz a keretbe olyan fényképet, amelyen éppen egy rossz kommunikációs szokásod van megörökítve! (Pl.: Indokolatlanul közel állsz a beszélgető társadhoz; gorombán nézel; szétvetett lábbal, csípőre tett kézzel feleselsz valakivel. Korábban készült képet is beragaszthatsz, ha ma is érvényes rád, amit megörökített.) Keress olyan képet is, amelyen éppen egyik előnyös tulajdonságod látható! (Pl. barátságosan vigasztalsz egy kisgyereket, figyelmesen meghallgatsz valakit.)
Mi az, amin mindenképpen változtatni szeretnél a közeljövőben? Milyen eredményt vársz a kommunikáció tanulásában önmagadtól? Fogalmazd meg ezt is magadról - magadnak!
Egy jó tanács: önmagad, színészi alakítások, televízióban látható személyiségek megfigyelésén kívül élj a szépirodalom nyújtotta emberismeret lehetőségével is! A korábbiaknál figyelmesebben olvasd azokat a sorokat, amelyekben alakjainak beszédjellemzőit, hangbéli vonásait, testnyelvi kommunikációját írja le az író. Szellemi élvezetet, jó mulatságot okozhat ez, s az emberek megismerésén keresztül önismeretedet is gyarapítja.
Vissza