Előszó
Székelykeresztúr város tájmúzeuma az egykori unitárius gimnázium helytörténeti gyűjteményeiből nyitotta meg alapító kiállítását 1946-ban. Dr. Molnár István történelem-földrajzszakos tanár szervező munkáját a diákjai is támogatták, s őt nevezték ki később az államilag elismert intézmény igazgatójává. 1977-ben vonult nyugdíjba, az alapító-igazgató nevét 1997-től viseli a múzeum.
1949-ben a megszaporodott iskolai gyűjtemény az egykori Flórián-féle főtéri üzlethelyiségbe került, 1952-ben pedig a volt kaszinó épületét és annak udvarát örökölte a múzeum. Így lehetővé vált, hogy az új intézmény a város és a vidék közművelődési életében egyre fontosabb szerephez jusson. Népszerűségét történelmi és néprajzi kiállításai valamint vonzó kulturális rendezvényei éppúgy növelték, mint az időközben egyre gazdagabbá válló szabadtéri néprajzi részlege, ahová egy 1853-ban épült kecseti székely ház is bekerült, meg számos kötött kapu a környék falvaiból. 1996-ban a svájci Pro Helvetia Alapítványnak köszönhetően egy XVIII. századi Nyikó menti portával vált teljessé a szabadtéri részleg. A környéken egyedülálló a népi ipari szerkezetek gyűjteménye - olajütők, kézimalmok, posztóványolók, vízimalom, vízifűrész - mindezek a népi hagyományos gazdálkodás utolsó emlékei. A helyi székely díszítőművészet számos darabját is őrzi a múzeum, ezek egy része a lakóházakban és a gazdasági épületekben tekinthetők meg ( textília, népviselet, kerámia, bútorok, csont- és fafaragás).
A közel öt évtizedes folyamatos régészeti kutatómunka nyomán változatos és értékes leletanyag birtokába jutott a múzeum, az eredményekről több tudományos kiadvány tanúskodik. Csempegyűjteménye számos egyedi darabot tartalmaz.
Természettudományi részlege ugyancsak jelentékeny ( kitömött állatok, növények, kőzetek), dr. Pap Géza egyetemi tanár rovar- és földalatti gombagyűjteményét; adta át a múzeumnak. Nagy Béla keresztúri fényképész hagyatéka a fotótékát gazdagítja. Képzőművészeti alkotásokat főleg a hazai magyar művészek ajándékoztak.
Állandó kiállításaink: a népi építkezés emlékei Székelykeresztúr vidékén, népi ipari szerkezetek, az egykori Kereszt úr-szék régészeti emlékei, a környék állatvilága. Havonta kerül sor a hazai képzőművészek tárlatának megnyitójára, a kamarakoncert sorozat házigazdája már a második évtizede ugyancsak a múzeum.
Gyűjteményeinkben összesen több mint százezer beleltározott múzeumi tárgyat tartunk nyilván.
Vissza