1.062.356

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Moldvai Magyarság 2013. október

Új sorozat XXIII. évfolyam 10. szám

Szerző

Kiadó: Székelyföld Alapítvány
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 23 oldal
Sorozatcím: Moldvai Magyarság
Kötetszám: 269
Nyelv: Magyar   Román  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a lapból:

Petrás Incze Jánosra, a csángó misszionáriusra emlékeztek szeptember 21-én Egerben, születésének 200. évfordulója alkalmából. Az Egri Hittudományi Főiskola által szervezett... Tovább

Előszó

Részlet a lapból:

Petrás Incze Jánosra, a csángó misszionáriusra emlékeztek szeptember 21-én Egerben, születésének 200. évfordulója alkalmából. Az Egri Hittudományi Főiskola által szervezett rendezvénynek a jeles folklorista szerzetes egykori nevelőintézménye adott otthont.
Petrás sokat tett a moldvai magyar kultúra fenntartásáért és megörökítéséért. A klézsei pap volt az első csángó folklorista, gyűjtéseit a Magyar Nyelvőr is publikálta.
Petrás Egerben lépett a minorita rendbe, 1836-ban szentelték fel, nem sokkal később hazaküldték missziós munkára Moldvába. Pusztinában kezdte szolgálatát, majd Klézse plébánosa lett. Olasz felettesét kísérve Borszékre megismerkedett Döbrentei Gáborral, a Magyar Tudományos Akadémia első titkárával. Az érdeklődő Döbrentei Petrás révén a csángók helyzetéről, kultúrájáról informálódott, néprajzi megfigyelései és népdalgyűjtései, melyeket a Magyar Nyelvőr is publikált, levelezés útján hívta fel a hazai figyelmet a távoli magyar közösségre. 1861-ben létrejött a Szent László Társulat azért, hogy a Moldvában élő magyarok gazdasági, szociális és kulturális segítését előmozdítsa. Petrás Incze János vállalta az érkező adományok és a támogatott templomépítés koordinációját, az elszigetelt magyar közösségekért kitartóan dolgozott haláláig. Az emlékülés fővédnöke dr. Ternyák Csaba egri érsek, házigazdája pedig Barna Gábor, a Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesület elnöke és Dolhai Lajos, az Egri Hittudományi Főiskola rektora voltak. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem