Előszó
E könyv Miskolc Gépészeti Főnökség elmúlt 128 évének áttekintő történetét dolgozza fel az elmúlt évek során egyre gyarapodó hazai vasúthistória irodalom keretében. Miskolci kötődése miatt pedig kapcsolódik ahhoz az ugyancsak az utóbbi évtizedben jelentős számban megjelenő helytörténeti irodalomhoz, mely főként a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár munkája és irányítása eredményeként Miskolcról, Diósgyőrről és a területünkön található néhány nagy múltú létesítményről megjelent.
Főnökségünkről az első történeti leírás fennállásunk 100. évében, 1974-ben készült Mohay László tollából, de csak belső használatra, ábrák nélkül. A szerzők ezt, mint alapot felhasználva bővítették ki levéltári és a MÁV Területi Igazgatóság irattárában végzett kutatásokkal és tettük szemléletessé a 128 év történetére vonatkozó kiegészítésekkel. A munkán érződik a teljességre való törekvés, amit természetesen nem sikerült elérni mindenekelőtt azért nem, mert a történetet szemléltető részben a háború során elpusztult épületek egy részéről sem rajz, sem fénykép nem maradt fenn, vagy mindeddig nem volt fellelhető.
A könyv létrejöttéért elsősorban Sasi István urat - a közelmúlt leghosszabb ideig volt gépészeti főnökét - illeti köszönet, aki kezdeményezte e könyv megírását.
Külön köszönet Mezei István úrnak, aki az elmúlt években rendkívül gazdag vasúthistória irodalmának elindítójaként és folyamatos szerkesztőjeként szerzett elévülhetetlen érdemeket e könyv létrejöttében is.
Köszönet mindazoknak, akik szolgálatkészségükkel, adatszolgáltatásaikkal jelentősen segítették a könyvünk megírását. így mindenekelőtt köszönjük Pál István Úrnak, a MÁV Miskolci Járműjavító volt osztályvezetőjének sokrétű adatszolgáltatását, Kocsor Dezső úrnak a MÁV Miskolci Területi Igazgatóság Házgondnokság vezetőjének a helyi irattárban végezhető kutatásokhoz adott készséges segítségét.
Zalavári Sándor főtanácsos úr a MÁV Rt. Pálya- Híd- és Magasépítményi Divízió Központi Tervtárának tervtárosa az egykori fűtőházépületek rajzainak átengedésével gazdagította jelentősen e könyv tartalmát. Hasonlóan készséges segítségre találtak a szerzők a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltárban Szabó Jánosné, az Országos levéltárban Opauszki István, Szabó Károlyné és Acsay Károly hölgyek és urak részéről. Koós Judit hölgy a Hermán a Hermán Ottó Múzeum régésze az üzemünk területén talált két értékes leletre vonatkozó adatokat és fényképeket adta át részünkre. Szívességükért fogadják ezúttal is hálás köszönetünket.
Fazekasné Fáklya Csilla hölgyet az eredetileg kézírásos történeti fejezet szövegszerkesztővel való átírásáért, Kovács Attila urat pedig főnökségünk dolgozói névjegyzékének a könyv igényeinek megfelelő összeállításáért illeti elismerés és köszönet...
Vissza