Előszó
Ez a szöveggyűjtemény a Szegedi Hittudományi Főiskola hallgatói számára készült az 1992/93-as tanév II. félévére, azzal a szándékkal, hogy behatóbban ismerjék meg egy aktuális vallási kérdés teológiai vonatkozásait. Hiszen újabban gyarapodik a könyvkínálat is mitológiákból: még "Keresztény mitológia" is kapható, és nem biztos, hogy minden vásárló tudja, mi forog kockán e két fogalom összepárosításakor. Mintha a marxista valláskritika évtizedei után a keresztény tanítást sokan csak a mítoszokkal, mitológiával egy nevezőn volnának hajlandók tárgyalni. A vallási ismereteket és szellemi tájékozódóképességet nélkülöző rétegek vallási-világnézeti vákuumát bármi betölteni látszik, amit „most már szabad", amiben „Isten", „túlvilág", „természetfölötti" és hasonló szavak fordulnak elő. Újból, új helyzetben kell tisztázni azt a kérdést, miben áll a kereszténység igazi sajátossága.
A mítosz kérdésének katolikus szempontból történő elmélyítését az aktuális helyzeten felül az is indokolja, hogy a magyar szellemi életnek van két alakja, akikkel a témában számolni kell. Egyikük sem tartozik éppen a kereszténység fővonalához, mindketten óriási tudás birtokosai, és mindketten sokat tettek azért, hogy a mítosz gondolata közkeletű legyen számunkra: Kerényi Károly és Hamvas Béla.
A szűk lehetőségek azt diktálták, hogy az összeállítás szempontja szigorúan a katolikus teológia legyen. Van irodalma a kérdésnek a reformátori teológiában, valamint más diszciplínákban is: néprajz, általános vallástörténet, ókortudomány, irodalomelmélet, filozófia, szociológia, mélylélektan, politológia. Kívánatos is, hogy ezekből minél több területen jártasságot és olvasottságot szerezzen a hallgató. Ebben a tevékenységében azonban csak egy vázlatos bibliográfiával segíthetjük, mert a mítoszról szóló általános irodalom gyarapítását a katolikus teológia amúgy is rendkívül- szűkös forrásanyaga miatt nem tekintettük feladatunknak.
A szemelvények a jelzett kivételektől eltekintve kivonatos nyersfordítások. A kiemeléseket egységesítettük. A legtöbbször elhagytuk az irodalmi hivatkozásokat, további kutatásokhoz úgyis elő kell venni az eredeti kiadásokat.
Vissza