Előszó
Temesvári Gabilla korábbi - elsősorban természetgyógyászattal foglalkozó - könyveinek megjelenése után egy új, szintén sokak érdeklődésére számot tartó területre vezeti olvasóit. A Mitikus Állatok című könyvét nemcsak az állatbarátok, hanem azok is élvezettel olvashatják, akik az állatokkal kapcsolatos mitológiai, asztrológiai, történelmi, heraldikai, sőt, irodalmi vonatkozásokra is kíváncsiak.
A szerző rendkívül alapos anyaggyűjtésre támaszkodva rengeteg ilyen adatot közöl, ezért munkájának akár a lexikonok mellett is helye lehet bárki könyvtárában. A könyv mégsem száraz adathalmaz, egyrészt azért, mert mitikus vonatkozásokat csak az egyes állatfajok - madarak, hüllők, kétéltűek, halak, emlősök, és rovarok - rövid állattani ismertetése után tárgyalja.
Másrészt a mitikus részt is átszövi a mese, a mítosz, a történelem, és az általános műveltséget széles körben bővítő számtalan ismeret leírása. A könyv segítségével - az állatokon keresztül - szinte mesélve-játszva a legfiatalabbak érdeklődését is felkelthetjük ezen ismeretek iránt.
A fiatalok és idősek számára egyaránt érdekfeszítő munkában a szerző tudatosan emeli ki a magyarságtudatot erősítő, és a magyar történelmi ismereteinket bővítő mitikus vonatkozásokat. Megtanuljuk tőle például, hogy mit jelképez a csodaszarvas agancsa, hogy mit jelent a turul szó ótörökül, hogy a turulsólyom által kiválasztott és őrzött vidék a Pilis, hogy őseink a Bak csillagképet Szarvasnak nevezték. Elmondja azt is, hogy mi az eredete Mátyás király hollós címerképének, hogy a tevét, még századokkal Árpád után is tenyésztették a magyarok, hogy mit jelképez a csendőrök kakastolla, és hogy hogyan ír a jégmadárról Wass Albert. Megtudjuk a könyvből, hogy mi a kapcsolat Krisztus töviskoronája és a vörösbegy színe, a medve és a Föld szívcsakrájának őrzése, a páva és az 'árgus szemekkel figyelés', a gólya, és a gyermekáldás között.
Vissza