Előszó
A VENTURA PUBLISHER alkalmazásba vétele az installálással korántsem fejeződik be. Meg kell szoknunk a rendszer szerkezetét, meg kell tanulnunk eligazodni a menük, parancsok, panelek között. Mindehhez hathatós segítséget nyújt a software-t szállító cég, hiszen a VENTURA PUBLISHER-hez bőséges a dokumentációs anyag, amelyekben minden megtalálható, amit a rendszer tud, s amit róla tudni kell.
S talán ebben a bőségben rejlenek a nehézségek is. Hiszen egy feladat megoldása közben jelentősen lelassítja a munkát, ha az éppen szükséges parancs leírását minduntalan meg kell keresnünk egyik vagy másik kézikönyvben, gyakorlókönyben. Különösen igaz ez, ha valaki a betanulás időszakában van, s most próbálja megtalálni az összefüggéseket a rendszer parancsai között, most próbálja feltérképezni a rendszer szolgáltatásait, lehetőségeit. S igaz ez akkor is, ha ugyan azonnal „odatalálunk" a keresett parancshoz, de - kellő gyakorlat híján - nem látjuk tisztán azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek segítségével megvalósíthatjuk a szerkesztés trükkjeit, különleges hatásokat érhetünk el, egyáltalán, megoldhatjuk az adott feladatot.
A jelen könyv a kezdő VENTURA PUBLISHER-felhasználóknak kíván segítséget nyújtani, leírva magát a rendszert is, de szigorúan a gyakorlati alkalmazás szemszögéből. Az ismeretanyag a VENTURA PUBLISHER 1.2-es verziójára épül, hiszen a 2.0 piacra kerülése előtt már igen sok 1.2-t installáltak és használnak ma is. Ezenkívül - a később ismertetendő változásoktól eltekintve - 1.2-es ismeretekkel a 2.0-ra átállni nem okoz gondot.
Kiknek ajánljuk tehát ezt a könyvet?
Elsősorban a VENTURA PUBLISHER 1.2 és 2.0 verziójával rendelkező kezdő felhasználóknak, de ezen túlmenően természetesen mindenkinek, aki érdeklődik a kiadványszerkesztés iránt és valamilyen szinten szeretne megismerkedni vele.
A könyv anyagának megértéséhez minimális IBM PC-s hardware-software ismeretekre van szükség.
A parancsleírásokhoz - ahol szükséges - kipróbált példákat is mellékeltünk, pontokba foglalva a megoldás lépéseit.
A könyv fejezetekre tagolódik. Az 1. fejezetbe néhány - a rendszer megismeréséhez szükséges - általános szempontot érintünk. A 2. fejezetben a VENTUKA PUBLISHER indítását és a fő képernyőképet (főpanelt) írjuk le. A 3. fejezet összefoglalja egy dokumentáció készítésének lépéseit. A 4. fejezet a VENTURA PUBLISHER üzemmódjaié, végül az 5. fejezet a legterjedelmesebb, mert ebben sorra vészük az egyes menüket, a menük parancsait, leírjuk azok hatását és a hozzájuk tartozó paneleket is.
A Tárgymutató és a részletes Tartalomjegyzék - mintegy második tárgymutató - segít eligazodni az anyagban, segít megkeresni a feladathoz tartozó megoldást. Teljességre természetesen nem törekedhettünk; a könyvből sokminden kimaradt, s az egyes parancsokat is eltérő részletességgel tárgyaljuk. Ennek részben terjedelmi, részben tematikus oka van, hiszen a könyv alapvető célja: gyors útmutatót adni a mindennapi szerkesztési gyakorlatban előforduló egyszerűbb-bonyolultabb problémák megoldásához. Ha az itt leírtak nem elegendőek, a gyári dokumentációhoz vagy szakemberhez kell fordulni.
A könyv használata igen egyszerű: keressük ki a Tárgymutatóból vagy a Tartalomjegyzékből a problémás részt, szakaszt, és hajtsuk végre az ott leírtakat.
Vissza