Előszó
A Közlekedéstudományi Egyesület Miskolci Szervezete időszerű kívánságnak tesz eleget, amikor városunk felszabadulásának 20. évfordulója alkalmával kiadja "Miskolc és környéke közlekedésének fejlődése" című tanulmányát.
Miskolc az elmúlt két évtized során minden vonatkozásban, elsősorban ipari téren, rendkívüli mértékben fejlődött. A város fejlődésével párhuzamosan növekedtek a közlekedési igények. A közlekedés, a lehetőségek határán belül, igyekezett a megnövekedett igényeknek megfelelni.
A Közlekedéstudományi Egyesület Miskolci Szervezete megalakulása óta minden erejével igyekezett elősegíteni a város és környéke közlekedésének minél eredményesebb működését és fejlesztését. Tette ezt abból a felismerésből, hogy a közlekedés hatékonyságának növelése csak tudományos alapon nyugvó műszaki és gazdasági kutatások eredményeként biztosítható. Számtalan előadás, több ankét és munkabizottság foglalkozott behatóan a különböző közlekedési ágak átfogó- és részletkérdéseivel, továbbá a különböző közlekedési ágak együttműködésével.
E tanulmány a honfoglalás korától napjainkig tárgyalja Miskolc és környéke közlekedésének fejlődését, annak minden ágazatát, amelyik itt szerepet játszott. A fejlődés vizsgálata 1964-ig terjed. A már kialakult és a további fejlődés szempontjából döntő jelentőséggel bíró fejlesztési kérdések külön fejezetben kerültek tárgyalásra, és így a lehetőség nyújtotta szűk keretek között, áttekinthetővé válik a város és környéke közlekedésének nemcsak a múltja és jelene, hanem a jövője is.
Ezúton kérem fel mindazokat, akik a közlekedéssel foglalkoznak és behatóbban érdeklődnek a múltja iránt is, hogy a még feltáratlan részleteket kutatómunkával gyűjtsék össze és juttassák el egyesületünkhöz, hogy egy későbbi időpontban, kibővített, nagyobb terjedelemben kiadandó közlekedéstörténeti könyvben az eddig még feltáratlan eseményeken kívül az ezután bekövetkező fejlődés eseményei is szerepelhessenek.
A Közlekedéstudományi Egyesület Miskolci Szervezete továbbá kívánja folytatni Miskolc és környéke közlekedésfejlesztésére irányuló társadalmi munkásságát. Ehhez a munkához szívesen lát minden szakembert, aki a közlekedés fejlesztését szívügyének tekinti.
Reméljük, hogy az elkövetkező idők közlekedésfejlesztése olyan színvonalat fog elérni, amely biztosítani fogja városunk további nagyarányú fejlődését.
Vissza