Előszó
Ez a játék egyszerű és nagyszerű! Gyors!
A hatszor öt mezős táblát régen - talán - egyszer már használták. Több száz éves rajzokon, festményeken (már az 1400-as években megjelent könyvekben is)...
Tovább
Előszó
Ez a játék egyszerű és nagyszerű! Gyors!
A hatszor öt mezős táblát régen - talán - egyszer már használták. Több száz éves rajzokon, festményeken (már az 1400-as években megjelent könyvekben is) megtalálhatjuk e tábla ábrázolását. Nem dönthető el teljes bizonyossággal, hogy valóban játszottak-e ilyen táblán, vagy csak a művészi fantázia terméke. Egy biztos: a 6x5-ös tábla elterjedésére napjainkban ismét van lehetőség és szükség, mivel ez a játék kielégítheti a modern világ emberének a játékeszköz- és nevelési eszköz-igényét. Kiváló lehetőséget nyújt a kreativitásra.
E reformsakk feltalálója (vagy újraélesztője?!) Joseph Miccio, az Egyesült Államokban élő tűzoltó. Hivatásának megnevezése jelképes is lehet, hiszen e játék bevezetésével és elterjesztésével régi hiányt pótol, "tűzoltómunkát" végzett-végez. Ez a játék nem véletlenül kapott az USA-ban több jelentős kitüntetést, aranyérmet. Televíziós (rádiós) közvetítésre - sőt telefonon és faxon keresztül való játékra - kiválóan alkalmas. Reklámhordozói értéke miatt reklámfőnökök és szponzorok figyelmébe is ajánlom. A TV-ben a játszmák közvetítésén túl igen jól használható sakkoktatásra, vetélkedők, fejtőversenyek megvalósítására is. Plakátokon történő megjelenítése különösen hatásos. Naptárakban minden napra egy sakkprobléma helyezhető el.
Ez az első sakk-könyv, amely teljes terjedelmében csak egyfajta reformsakkkal kapcsolatos példákat (777+1) tartalmaz.
Ezzel a könyvvel egyrészt nevelési eszközt kívánok adni a szülők, edzők és pedagógusok kezébe, másrészt a sakkozást szeretném érthetőbbé és élvezhetőbbé tenni. Az egyszerű sakkozóknak ez a könyv sok örömöt szerez: ez a sakk kiválóan alkalmas vetélkedésre, versenyzésre és esztétikai élvezetre.
Sokan a sakkjátékot bonyolultabbá akarják tenni, félnek az úgynevezett remihaláltól (a döntetlenek nagy számától). Elfelejtik a XIX. században megfogalmazott mondást: "a sakk játéknak túl komoly, komoly dolognak túlságosan játékos". (Moses Mendelssohn: "Zum Ernst zu viel Spiel, zum Spiel zu viel Ernst!") Ne menjünk bele "filozófiai" fejtegetésbe, de a játék, amelyről a könyvben szó van, egyszerű, áttekinthető, "könnyen" megtanulható. Szabályai alapvetően hasonlítanak a hagyományos sakkéhoz. Az eltérések: Sáncolás nincs (régen sem volt!); a gyalog minden esetben csak egyet léphet előre. A gyalogátalakulás alkalmával csak olyan tiszt kerülhet a táblára, amelyet már leütöttek. (Ez egyébként logikus is, hiszen a háborúban csak a fogságba került tisztek cserélhetők - nem lehet két tábornokot cserébe kérni, ha egy esett fogságba).
Vissza