Előszó
Megpróbáltam dióhéjban a mikro-, illetve miniatűr nyomtatványok fajtáit csoportosítani. Leírásomban kizárólag nem miniatűr könyvnek minősülő nyomtatványokat ismertetek egy válogatás keretében. Ezek szélessége és magassága nem haladja meg a száz millimétert.
Ezek a nyomtatványok érdekesek, ritkák, szokatlanok, bepillantást engednek egy új gyűjtőterületre. Nem célom a részletezés, csak az érzékeltetés. Rá kívánok világítani ezek hasznosságára is, valamint arra, amiket csak kizárólag művészek vagy a nyomdaipar egyes technológiai ágainak fejlődése bemutatása céljából készítettek. Világszerte mind népszerűbbé válik nemcsak a miniatűr könyvek, hanem az egyéb különféle kis alakú nyomtatványok gyűjtése is.
A mikro- és miniatűr nyomtatványok két fő csoportba oszthatók: első a miniatűr könyvek csoportja. Ezek bibliográfiai ékszerek, amelyek valóban örömöt okoznak nemcsak a könyvtáblatervezés és tipográfiai művészet szerelmeseinek, hanem a gyűjtők széles táborának is. Ezekről szakirodalmi köteteimben az elmúlt 15 év alatt részletesebben foglalkoztam.
Az Egyetemi Nyomda Miniatűr Könyvgyűjtők Klubja gondozásában megjelent a Miniatűr könyvek története és gyűjtése, Tanácsok miniatűrkönyv-gyűjtőknek három nyelven, miniatűr és mikrováltozatban.
A Műszaki Könyvkiadó gondozásában megjelent a Miniatűr könyvekről, gyűjtőknek, miniatűr és mikrokiadás, Miniatűr könyvek bibliográfiája 1945-70. Ennek második kötete 1971-1972 kiskönyveit, a harmadik az 1973-74-ben megjelenteket, a negyedik kötet pedig az 1975-ös év kiskönyvtermését mutatja be. A Szépirodalmi Könyvkiadó gondozásában megjelent A nemzetközi miniatűrkönyv-gyűjtés helyzete és lehetőségei, Amit még a miniatűr könyvekről tudni kell. Mindkét kiadvány miniatűr és mikrováltozatban, négy nyelven (magyar, angol, orosz, német) került kiadásra.
A miniatűr tipográfiai termékek másik csoportja a propaganda, az ügyvitel, a szórakozás, jubileumi és egyéb társadalmi események alkalmából készült. Előnyük az anyag megtakarításán kívül, hogy kis méretükkel hívják fel a figyelmünket. Több ilyen kis nyomtatványt könnyen el lehet helyezni zsebbe, erszénybe, pénztárcába.
Ezekről szól ez a kis könyvecske. Ez a terület az apró nyomtatványok olyan széles skáláját foglalja magába, hogy csak az érdekesebbeket ismertettem. A legérdekesebbeknek fotóját is közlöm, melyek egy részét a világ néhány múzeumából vagy magángyűjteményemből tudtam az évek során beszerezni. Több adatot és fotót a Miniature Book News c. lap számai is segítettek pontosítani.
Budapest, 1977. szeptember
A SZERZŐ
Vissza