Fülszöveg
Az Aracs TSz évkönyve több mint öt éves munkát tükröz. A cél a sokrétűségnek és a sikereknek a dokumentálása.
Az Aracs T. SZ. 1997-ben alakult Szabadkán a pusztulásban levő délvidéki (elsősorban a bánsági) falvak fönnmaradásának segítése céljából. Ennek előföltételeként kezdettől fogva szorgalmazta a szociográfiai kutatásokat. Az Aracs alapító elnöke, dr. gubás Jenő nyugalmazott főorvos (akit a Szociális és Családügyi Minisztérium Mocsáry Lajos-díjjal tüntetett ki) még 1997-ben Veszendő végeken címmel egy bánáti falu kapcsán könyvet jelentetett meg. A cél a kisebbségi sorsban élő magyarság nemzeti önazonosságának megőrzése, a feladatok tudatosítása, a lelkiismeret élesztése. Ennek érdekében a szervezet könyveket kezdett gyűjteni könyvtárak, iskolák és művelődési intézmények számára. Az adományozók magyarországi intézmények, amelyektől elsősorban a Duna Televízió, majd a Pro Hungaris Alapítvány közvetítésével az Aracs T. SZ. juttatja át a határon (bonyolult hivatalos procedúra árán)...
Tovább
Fülszöveg
Az Aracs TSz évkönyve több mint öt éves munkát tükröz. A cél a sokrétűségnek és a sikereknek a dokumentálása.
Az Aracs T. SZ. 1997-ben alakult Szabadkán a pusztulásban levő délvidéki (elsősorban a bánsági) falvak fönnmaradásának segítése céljából. Ennek előföltételeként kezdettől fogva szorgalmazta a szociográfiai kutatásokat. Az Aracs alapító elnöke, dr. gubás Jenő nyugalmazott főorvos (akit a Szociális és Családügyi Minisztérium Mocsáry Lajos-díjjal tüntetett ki) még 1997-ben Veszendő végeken címmel egy bánáti falu kapcsán könyvet jelentetett meg. A cél a kisebbségi sorsban élő magyarság nemzeti önazonosságának megőrzése, a feladatok tudatosítása, a lelkiismeret élesztése. Ennek érdekében a szervezet könyveket kezdett gyűjteni könyvtárak, iskolák és művelődési intézmények számára. Az adományozók magyarországi intézmények, amelyektől elsősorban a Duna Televízió, majd a Pro Hungaris Alapítvány közvetítésével az Aracs T. SZ. juttatja át a határon (bonyolult hivatalos procedúra árán) a gyűjtések eredményét. Azóta többtízezer kötet szépirodalmi, tudományos mű és tankönyv került a vajdasági intézményekbe.
Az Aracs T. SZ. (amelyet 2000-ben Orbán Viktor miniszterelnök a kisebbségekért tett szolgálatért tüntetett ki) könyv- és képzőművészeti bemutatókat is tartott, s díjakat alapított azoknak az embereknek a megjutalmazására, akiknek szerepük volt a délvidéki magyarság önazonosságának őrzésében. Emellett tucatnyi kiskönyvtárat hozott létre a Bánságban, s ugyanerről a vidékről magyarországi alapítványok segítségével nyaranként 30 gyermeket üdültet az anyaországban.
Az Aracs T.SZ. alapította az Aracs c. folyóiratot, a délvidéki magyarság közéleti orgánumát, melynek a tóthfalusi Logos Grafikai Műhely (Utasi Jenő atya főszerkesztő személyében) a fő támogatója és Vajda Gábor a felelős szerkesztője. A szerkesztőbizottsági tagok és a munkatársak az egész Délvidéket lefedik.
Az Aracs T. SZ.-nek Gubás Ágota publicista az alelnöke, a tanácsának 11 tagja van, akik Szabadka ismert tudósai és közéleti emberei. A szervezet adományokból, alapítványi támogatásokból, önkormányzati juttatásokból tevékenykedik. Újabban tagszervezete is létesült - Bajmokon.
Az Aracs T. SZ. dokumentációja alapján készült szövegválogatás érzékelhetőbbé, fölidézhetőbbé teszi a társaság eddigi munkáját, s ugyanakkor serkentőleg hathat a jövendő munkatársakra.
Vissza