Előszó
Ennek a könyvnek a létrejöttét egy fontos állomásnak tartom. 2008-ban a hungarikummozgalom újkori története kezdődött el. Akkor és ott szinte senki sem tudhatta, hogy mi lesz belőle, talán csak az volt biztos, hogy előbb vagy utóbb egy újfajta jogi szabályozás születik.
A törvény létrejött, de ez a mozzanat „csak" mindennek a kezdete volt. Emberek, közösségek, önkormányzatok, civil szervezetek kapcsolódtak a jogszabály adta lehetőségekhez. A munka és a tanulás elkezdődött. Bátran állíthatom, ez a tanulási folyamat azóta is tart, minden szereplő együtt keresi és kutatja a helyes utat, a jó gyakorlatokat, a közös értelmezéseket.
Ebből a szempontból ennek a könyvnek egy része is csak egyfajta értelmezése a hungarikummozgalom további építésének. A törvény fogalmi magyarázatai, a helyi értéktár kiépítésének gyakorlati megközelítése minden esetben szubjektív elemeket tartalmaz. Személyes meglátásaim, néhány közeli munkatársammal vívott „gondolatcsaták" eredményei és annak a közel két éven át tartó konzultációsorozatnak a tapasztalatai, amely során részt vehettem helyi és megyei értéktárak létrejöttének elindításában.
A kiadvány másik része dokumentumok gyűjteménye. Olyan történeti tényeket is szerettem volna egy helyen láttatni, melyek szorosan kapcsolódnak egymáshoz.
Parlamenti felszólalások, a törvényhez kapcsolódó dokumentumok, olyan elemzések, melyek megismerése hozzájárulhat a mozgalom hatékony folytatásához.
Hat év telt el az első országgyűlési határozat meghozatala óta. Meglátásom szerint a hungarikummozgalom kialakításának első fejezete lezárult. 2015-ben az új minisztériumi struktúra, az új pályázati rendszer, a jogi szabályozás készülő felülvizsgálata, egy stratégia előkészítése mind azt mutatja, hogy további lendületet kap a magyar nemzeti értékek gyűjtése, dokumentálása és átörökítése a Kárpát-medencében.
Ezt a gyűjteményt azoknak ajánlom, akik szeretnék megismerni a nemzeti értékek védelméről és hungarikumokról szóló törvény kialakításának folyamatát, szeretnének részesei lenni az értéktárak létrehozásának és szeretnének választ kapni a felmerülő kérdéseik egy részére. Ajánlom azoknak is, akik az elmúlt években a munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a települések egy része mára már tényleg elhitte a közösségek és a bennük rejlő értékek kapcsolatát.
dr. Horváth Zsolt
kuratóriumi elnök,
Pannon Térség Fejlődéséért Alapítvány
Vissza